FED obniżył stopy procentowe po raz pierwszy od 2008 roku

Gospodarka

Dzisiaj amerykański bank centralny obniżył podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych do przedziału 2–2,25%.

Dolary na tle wykresów gospodarczych
Fot. stock.adobe.com/oleh11 Tomasz Zajda

Dzisiaj amerykański bank centralny obniżył podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych do przedziału 2–2,25%.

Obniżce stóp sprzeciwili się dwaj członkowie #FOMC #FED

Zwolennicy obniżki twierdzą, że gospodarka amerykańska wysyłała sygnały wskazujące na potrzebę wykonania takiego ruchu, przeciwnicy uważają, że decyzja FED została podjęta pod naciskiem prezydenta Donalda Trumpa.Co ciekawe w tej chwili dolar się umacnia wobec większości walut, zamiast - co wydawałoby się logiczne - tracić. 

 Podczas konferencji szef FED Jerome Powell mówił, że amerykańska gospodarka rosła „w zdrowym tempie” w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku. Są jednak zarówno pozytywne, jak i negatywne sygnały.Przyznał, że decyzja FED wynikała także ze słabego wzrost gospodarki światowej.Zaprzeczył, że FED obniżył stopy procentowe pod naciskiem prezydenta USA.Ogólnie - jego zdaniem - gospodarka amerykańska jest w dobrym stanie. Obecne cięcie stóp procentowych jest średnioterminowym dostosowaniem, a nie początkiem długiego cyklu obniżek.

Obniżce stóp sprzeciwili się dwaj członkowie Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku FOMC.Analitycy spodziewali się obniżki stóp procentowych od 25 do 50 pkt bazowych.W swoim wczorajszym komentarzu John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku pisał: W naszej prognozie na III kwartał zakładaliśmy długoterminowe osłabienie USD, jednak w przypadku, gdyby Fed zbyt opieszale zabierała się do działania, najpierw może nastąpić kolejny gwałtowny wzrost. Umocnienie to z kolei skłoni Fed do podjęcia kolejnych działań politycznych itd.Czytaj także: Fed dzisiaj obniży stopy procentowe o 25, czy też o 50 punktów bazowych
Źródło: BBC, SAXO BANK, aleBank.pl
Udostępnij artykuł: