Fed pokazał bardziej jastrzębie oblicze, podwyżka stóp na horyzoncie

Komentarze ekspertów

Fed, zgodnie z przewidywaniami, nie zmienił stóp procentowych na wczorajszym (26.01.2022) posiedzeniu. Jednak komunikat i późniejsza konferencja Jerome Powella, pozwalają stwierdzić, że podwyżka 16 marca 2022 r. jest prawdopodobna. Potem zaś rozpocznie się ograniczanie gigantycznego bilansu Fed; komentarz Pawła Majtkowskiego, analityka rynków eToro w Polsce.

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce.
Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce. Źródło: eToro

Fed, zgodnie z przewidywaniami, nie zmienił stóp procentowych na wczorajszym (26.01.2022) posiedzeniu. Jednak komunikat i późniejsza konferencja Jerome Powella, pozwalają stwierdzić, że podwyżka 16 marca 2022 r. jest prawdopodobna. Potem zaś rozpocznie się ograniczanie gigantycznego bilansu Fed; komentarz Pawła Majtkowskiego, analityka rynków eToro w Polsce.

Z coraz większym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że do pierwszej podwyżki stóp za oceanem dojdzie na kolejnym posiedzeniu Fed, czyli 16 marca. Rynek obecnie ocenia, że do końca roku dojdzie do pięciu podwyżek stóp procentowych (po 25 punktów bazowych).

Nie wiemy, jak te podwyżki zostaną rozłożone w czasie, natomiast Jerome Powell na konferencji nie wykluczył, że jedna z podwyżek może być wyższa niż o 25 punktów bazowych. Nie wykluczył także, że podobnie jak w Polsce, podwyżki w USA mogą następować na wszystkich kolejnych posiedzeniach.

Czytaj także: Fed: podwyżki stóp wkrótce, na razie bez zmian

Fed uprzedza rynek o prawdopodobnych zmianach

Komunikat po posiedzeniu zapowiada, że program skupu aktywów (QE ‒ Quantitative Easing) zostanie zakończony przed pierwszą podwyżką stóp. Potem zaś, równolegle z kolejnymi, ma następować zmniejszenie bilansu Fed (QT ‒ Quantitative Tightening), w którym znajdują się papiery wartościowe o rekordowej wartości 9 bilionów dolarów.

(Powell) nie wykluczył także, że podobnie jak w Polsce, podwyżki w USA mogą następować na wszystkich kolejnych posiedzeniach

Fed pokazał swoje bardziej jastrzębie oblicze, którego źródłem są silny wzrost gospodarczy, niskie bezrobocie i inflacja wynosząca 7 proc. Jerome Powell na konferencji jasno stwierdził, iż uważa, że obecna najlepsza od lat sytuacja na rynku pracy daje pole do podwyżek stóp bez ryzyka wzrostu bezrobocia.

Oczywiście na rynku pojawiają się także głosy, że Fed działa, za późno i zbyt ostrożnie. Widać jednak, że Fed stara się działać w sposób przewidywalny, uprzedzając rynek o najbardziej prawdopodobnych scenariuszach własnego działania.

Czytaj także: Prezes Fed: będziemy podnosić stopy procentowe, aż ograniczymy inflację

Rynki kapitałowe a ograniczanie bilansu Fed

Decyzje Fed są lepsze niż wiele przewidywań analityków i to może pomóc giełdom w najbliższych dniach. Jednak Fed wskazał, że ryzyko inflacyjne pozostaje wysokie, a sytuacja na rynku pracy daje pole do podwyżek stóp, dlatego nie ma co liczyć, żeby z rynku zniknęła niepewność. Pojawiły się pierwsze informacje o przyszłym ograniczaniu bilansu Fed, na razie, w postaci generalnych zasad. To właśnie na ten element rynki kapitałowe będą szczególnie wyczulone w najbliższych miesiącach.

Trzeba być jednak selektywnym, bo mała jest szansa na kontynuowanie hossy na wszystkich aktywach, co miało miejsce w poprzednich latach

Zobaczymy czy 2022 rok będzie czwartym kolejnym z dwucyfrowym wzrostem na rynku akcji. W tym roku warto szukać zysków w tańszych i mniej ryzykownych aktywach oraz na rynkach poza USA. Wysoka dochodowość amerykańskich i europejskich przedsiębiorstw, która przekłada się na dobre wyniki za czwarty kwartał, pomaga w utrzymaniu wysokich wycen wielu spółek.

W tym roku trzeba być jednak selektywnym, bo mała jest szansa na kontynuowanie hossy na wszystkich aktywach, co miało miejsce w poprzednich latach. I jak wspomniał na konferencji Jerome Powell, warto być elastycznym i dostosowywać się do bieżącej rynkowej sytuacji.

Czytaj także: Reakcja rynków na nominację Jerome’a Powella na drugą kadencję szefa Fed

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: