FED spełnił oczekiwania rynków

Komentarze ekspertów

Podwyżka stóp procentowych w USA była już tak mocno zapowiadana, że nie miała ona większego wpływu na rynki. Jak widać inwestorzy reagują nie na zmiany, a na odchylenie od oczekiwań. FED spełnił oczekiwania, więc zmiany były nieistotne.

Podwyżka stóp procentowych w USA była już tak mocno zapowiadana, że nie miała ona większego wpływu na rynki. Jak widać inwestorzy reagują nie na zmiany, a na odchylenie od oczekiwań. FED spełnił oczekiwania, więc zmiany były nieistotne.

Wydarzenie, które zapowiadane było jako główna wiadomość tego roku przeszło niemal bez echa. Jak to możliwe, że pierwsza od lat podwyżka stóp procentowych w USA nie spowodowała zmian na rynkach? Głównie znajduje się tutaj zasługa dobrej informacji. Podwyżka ta została na tyle dobrze zapowiedziana, że większość inwestorów przygotowało pozycję wcześniej. Kontrakty terminowe od miesięcy pokazywały, że do takiego ruchu może dojść. Co prawda dopiero w grudniu prawdopodobieństwo tej zmiany sugerowane na kontraktach terminowych zaczęło być większe niż braku zmiany. Finalne wyceny na kontraktach dawały ponad 80% prawdopodobieństwa.

Co tak naprawdę ogłoszono na konferencji prasowej? Po pierwsze i najważniejsze: stopa procentowa wzrosła z przedziału 0-0,25% do 0,25-0,5%. Inne stopy również wzrosły o tę samą wartość. Co ciekawe polityka FED-u zakłada, że docelowo po wyjściu świata z kryzysu stopy procentowe mają wynieść około 3,25-3,5%. Górka stóp przed 2008 rokiem wynosiła 5-5,25%. Należy się zatem spodziewać, skoro stan docelowy ma zostać osiągnięty na przełomie 2018 i 2019 roku, 3-4 podwyżek stóp w USA w 2016 roku. Przewidywania te są oczywiście obarczone pewnymi kalkulacjami względem tego co wydarzy się w Europie i Chinach. To te dwa regiony są głównym zagrożeniem dla wykonania tego planu. Jeżeli problemy gospodarcze będą się dalej pogłębiać podwyżki stóp mogą spowolnić.

Temat stóp procentowych w USA za nami, a w Polsce wciąż trwa giełda nazwisk członków nowej RPP. Pojawił się obecnie Ryszard Bugaj. Obecnie członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Andrzeju Dudzie, a wcześniej członek rady programowej tej formacji. Wskazywany jest również Eryk Łon pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Jakich zmian w polityce RPP spodziewają się analitycy w związku ze zmianami? Najprawdopodobniej dojdzie do większej synchronizacji RPP z polityką rządu, Może to oznaczać parcie na niższe stopy procentowe. Obniżki w obecnej sytuacji są mało prawdopodobne, ale nowej Radzie może się nie spieszyć z podnoszeniem stóp.

Wczoraj Argentyna zniosła obowiązujący od 2011 roku zakaz przepływu kapitału. Ograniczenie obowiązywało również na wymianę walut, co mocno utrudniało wymianę międzynarodową tego kraju. Rząd szacuje, że doprowadzi to do przeceny peso o około 30% względem kursu oficjalnego. Już teraz kurs realny ma niewiele wspólnego z oficjalnym i owe 30% będzie wynikać z urealnienia notowań.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

14:00 - Polska - produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN znajduje się w trendzie wzrostowym. Po ostatnich wydarzeniach nowe maksimum znajduje się na 4,3650. Dla ruchu w górę najbliższym oporem jest wspomniany poziom 4,3650 gdzie znajduje się nowe maksimum lokalne. W przypadku spadków wsparcie stanowić będzie linia łącząca minima lokalne przebiegająca obecnie na 4,2700.

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN przeszedł w trend wzrostowy. Po przebiciu poprzednich oporów kolejnym istotnym poziomem są okolice 4,0400 gdzie znajdują się obecne maksima. W przypadku osłabienia kursu wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 3,9250.

USD/PLN

Kurs USD/PLN w połowie października wybił się z trendu bocznego we wzrostowy. Nowym oporem są maksima na 4,0450. Dla ewentualnego ruchu w dół najbliższym wsparciem minima lokalne na 3,9400 od których kurs już dwukrotnie się odbijał.

GBP/PLN

Kurs GBP/PLN od połowy października porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Najbliższym oporem dla ruchu w górę są obecnie maksima lokalne na 6,0850. W przypadku kontynuacji spadków ważnym wsparciem są okolice 5,9200 gdzie kilkukrotnie kurs już odbijał się w górę.

Maciej Przygórzewski,
główny analityk,
Internetowykantor.pl, Walutomat.pl

Udostępnij artykuł: