Fed: stopy procentowe w USA bez zmian, do 2023 roku nie będzie podwyżki?

Gospodarka

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił nie zmieniać poziomu stóp procentowych, poinformował Fed po posiedzeniu.

Symbol % i strzałki na dolarze
Fot. stock.adobe.com/Monster Ztudio

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) postanowił nie zmieniać poziomu stóp procentowych, poinformował Fed po posiedzeniu.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku.

"Komitet postanowił utrzymać docelowy zakres stopy procentowej dla funduszy federalnych na poziomie 0-0,25% i oczekuje, że zasadnym będzie utrzymanie tego zakresu, aż warunki na rynku pracy osiągną poziom zgodny z jego oceną w zakresie maksymalnego zatrudnienia i aż inflacja przyspieszy do 2% i znajdzie się na ścieżce prowadzącej do umiarkowanego przekroczenia 2% na pewien okres" - czytamy w komunikacie.

Z prognoz Fedu wynika, że 4 członków Komitetu spodziewa się podwyżki stóp proc. do 2022 r., a 7 na 18 członków FOMC oczekuje co najmniej jednej podwyżki stóp proc. do 2023 r.

Czytaj także: Powell: nie ma teraz nic ważniejszego dla gospodarki niż szczepienia ludzi. Fed utrzymał główną stopę procentową w przedziale 0-0,25 proc. >>>

FOMC zapowiedział też kontynuację zwiększania skupu obligacji skarbowych o co najmniej 80 mld USD miesięcznie oraz hipotecznych obligacji agencyjnych o co najmniej 40 mld USD do momentu, w którym odnotuje "znaczący postęp" na ścieżce osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen.

Fed podwyższył prognozy wzrostu PKB w USA na lata 2021-2022, obniżył na 2023 r.

Wzrost PKB w USA wyniesie w tym roku 5,8-6,6% (wobec 3,7-5% oczekiwanych na 2021 r. w grudniu ub.r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji Fed.

Mediana prognoz na 2021 r. wynosi obecnie 6,5% (wobec 4,2% w grudniowej projekcji).

Wzrost prognozowany jest na poziomie odpowiednio: 3-3,8% w 2022 r. (wobec 3-3,5% w projekcji grudniowej) i 2-2,5% w 2023 r. (wobec 2,2-2,7% w projekcji grudniowej).

Mediana prognoz na lata 2022-2023 wynosi odpowiednio: 3,3% i 2,2% (wobec 3,2% i 2,4% w projekcji grudniowej).

Fed podwyższył prognozy inflacji USA na lata 2021-2023

Inflacja PCE w USA wyniesie w tym roku 2,2-2,4% (wobec 1,7-1,9% oczekiwanych na 2021 r. w grudniu ub.r.).

Mediana prognoz na 2021 r. wynosi obecnie 2,4% (wobec 1,8% w grudniowej projekcji).

Inflacja w tym ujęciu prognozowana jest na poziomie odpowiednio: 1,8-2,1% w 2022 r. (wobec 1,8-2% w projekcji grudniowej) i 2-2,2% w 2023 r. (wobec 1,9-2,1% w projekcji grudniowej).

Mediana prognoz na lata 2022-2023 wynosi odpowiednio: 2% i 2,1% (wobec 1,9% i 2% w projekcji grudniowej).

Fed obniżył prognozy stopy bezrobocia w USA na lata 2021-2023

Stopa bezrobocia w USA wyniesie w tym roku 4,2-4,7% (wobec 4,7-5,4% oczekiwanych na 2021 r. w grudniu ub.r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji Fed.

Mediana prognoz na 2021 r. wynosi obecnie 4,5% (wobec 5% w grudniowej projekcji).

Stopa bezrobocia prognozowana jest na poziomie odpowiednio: 3,6-4% w 2022 r. (wobec 3,8-4,6% w projekcji grudniowej) i 3,2-3,8% w 2023 r. (wobec 3,5-4,3% w projekcji grudniowej).

Mediana prognoz na lata 2022-2023 wynosi odpowiednio: 3,9% i 3,5% (wobec 4,2% i 3,7% w projekcji grudniowej).

Powell: większość członków FOMC nie wskazuje na wzrost stóp do końca 2023 roku

Większość członków FOMC nie wskazuje na wzrost stóp procentowych w USA w okresie prognozy (do końca 2023 roku - przyp. red.) - powiedział prezes Fedu Jerome Powell podczas wideokonferencji w środę po posiedzeniu Rezerwy. Powell dodał, że przejściowy wzrost inflacji to nie powód do podnoszenia stóp proc.

Zdecydowana większość Komitetu nie wskazuje na wzrost stóp w tym okresie prognozy.

"W miarę jak dane i perspektywy się poprawiają, od grudniowego spotkania, można by oczekiwać, że prognozy dotyczące stóp proc. wzrosną. Jednak chcemy zobaczyć rzeczywiste dane, a nie tylko prognozy. Oczekujemy, że zaczniemy robić szybsze postępy zarówno w zakresie wydatków, rynku pracy, jak i inflacji w ciągu roku z powodu przyspieszenia szczepień oraz wsparcia fiskalnego, które otrzymujemy” – wskazywał prezes Fedu. Amerykański bank centralny przedstawił prognozy na lata 2021-23.

„Stan gospodarki USA za dwa lub trzy lata jest wysoce niepewny i nie chciałbym zbytnio koncentrować się na dokładnym momencie potencjalnej podwyżki stóp w tak odległej przyszłości” – dodał.

Według przewodniczącego FOMC, jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o podwyżkach stóp procentowych.

„Jest to prognoza oparta na założeniach dotyczących wzrostu PKB i ma być narzędziem do pokazania opinii publicznej jak myślimy o przyszłości. Nie ma to na celu określenia czasu, w którym możemy lub nie możemy zacząć podnosić stopy proc. (…) Nie są to prognozy Komitetu. To po prostu kompilacja prognoz poszczególnych osób" - powiedział.

Wzrost inflacji przejściowy?

Według Powella, w ciągu następnych miesięcy w USA inflacja rdr będzie rosła, ale te zmiany będą przejściowe.

„W ciągu następnych kilku miesięcy 12-miesięczne miary inflacji będą rosły, ponieważ bardzo niskie odczyty z marca i kwietnia ubiegłego roku wypadną z obliczeń. Poza tymi efektami bazowymi, możemy również zauważyć presję na wzrost cen, jeśli wydatki szybko odbiją się w miarę ponownego otwierania gospodarki” – powiedział przewodniczący FOMC.

„Jednak te jednorazowe podwyżki cen prawdopodobnie będą miały tylko przejściowy wpływ na inflację” – dodał.

Prezes Fedu podkreślił, że przejściowy wzrost inflacji powyżej celu nie wystarczy, aby zmienić stopy proc.

„Chciałbym zauważyć, że przejściowy wzrost inflacji powyżej 2 proc., jaki wydaje się prawdopodobny w tym roku, nie spełniłby naszych kryteriów” - powiedział Powell.

„Powiedzieliśmy, że chcielibyśmy, aby inflacja utrzymywała się przez jakiś czas na umiarkowanym poziomie powyżej 2 proc. W zasadzie oparliśmy się pokusie, by spróbować to określić ilościowo" - dodał.

Zmniejszenie programu skupu aktywów jeszcze nie teraz

Przewodniczący FOMC ocenił, że to jeszcze nie jest dobry moment, by mówić o zmniejszeniu programu skupu aktywów.

„Powiedzieliśmy, że będziemy kontynuować zakupy aktywów w obecnym tempie, dopóki nie zobaczymy znacznych, dalszych postępów w gospodarce. Rzeczywistych postępów, a nie prognozowanych postępów. I to jest różnica w stosunku do naszego wcześniejszego podejścia. Jest w tym element osądu, dlatego zapewnimy jasną komunikację, zanim faktycznie ograniczymy zakupy” – powiedział Powell.

„Rozumiemy również, że będziemy chcieli z jak największym wyprzedzeniem zawiadamiać o każdym potencjalnym początku zmniejszania sumy bilansowej. Kiedy zobaczymy napływające rzeczywiste dane, które zasugerują, że jesteśmy na dobrej drodze, aby być może osiągnąć znaczny dalszy postęp, wtedy to zakomunikujemy. I powiemy to z dużym wyprzedzeniem przed jakąkolwiek decyzją o faktycznym zmniejszeniu sumy bilansowej” – dodał.

Ożywienie gospodarcze jest nierównomierne

W ocenie Powella, ożywienie gospodarcze jest nierównomierne i dalekie od zakończenia, a przyszłość pozostaje niepewna.

„Po spowolnieniu tempa ożywienia, które rozpoczęło się pod koniec ubiegłego roku, w ostatnim czasie poprawiły się wskaźniki aktywności gospodarczej i zatrudnienia. Chociaż sektory gospodarki najbardziej dotknięte odrodzeniem się pandemii koronawirusa i większym dystansem społecznym pozostają słabe" – powiedział Powell.

„Trwające szczepienia dają nadzieję na powrót do normalnych warunków gospodarczych jeszcze w tym roku. W międzyczasie ciągłe przestrzeganie środków dystansowania społecznego i noszenie masek pomoże nam osiągnąć ten cel jak najszybciej” - dodał.

Prezes Fedu wskazywał, że FOMC monitoruje szeroki zakres warunków finansowych.

„Nadal jesteśmy daleko od naszych celów i ważne jest, aby warunki finansowe pozostały sprzyjające, aby wspierać osiągnięcie tych celów. Jeśli spojrzy się na różne indeksy warunków finansowych, zobaczy się, że generalnie pokazują one warunki finansowe jako wysoce akomodacyjne. I to jest właściwe” - powiedział.

„Obawiałbym się chaosu na rynkach finansowych lub ciągłego zaostrzania się warunków finansowych, które zagrażałyby osiągnięciu naszych celów. Uważamy, że stanowisko polityki pieniężnej pozostaje właściwe” - dodał.

Prezes Fedu ocenił, że ożywienie gospodarcze na świecie jest nierównomierne.

„Mamy tu do czynienia z rozbieżnością w szybkości ożywienia na świecie, podobnie jak po ostatnim kryzysie. Ożywienie w USA prowadzi do globalnego ożywienia. Monitorujemy rozwój sytuacji za granicą, ponieważ wiemy, że może to wpłynąć na nasze wyniki. Więc myślę, że bardzo silny popyt w USA, w miarę jak gospodarka się poprawia, z czasem będzie również wspierał globalną aktywność. Nastąpi to poprzez import. A kiedy gospodarka USA jest silna, siła ta wspiera również globalną aktywność" - powiedział.

Powell wskazał, że Komitet nie podjął decyzji w sprawie ograniczeń dotyczących dywidend bankowych i skupu akcji.

Przewodniczący FOMC po raz kolejny powtórzył zapewnienie o możliwości dalszego korzystania przez Fed z pełnego wachlarza narzędzi, aby zapewnić, że ożywienie będzie jak najmocniejsze.

„Środki te, wraz z naszymi forward guidance dotyczącymi stóp procentowych i naszego bilansu, zapewnią, że polityka pieniężna będzie nadal stanowić potężne wsparcie gospodarcze do zakończenia ożywienia. Ścieżka dalszego rozwoju gospodarki w znacznym stopniu zależy od przebiegu pandemii koronawirusa i środków podjętych w celu kontrolowania jego rozprzestrzeniania się” – ocenił Powell.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: