FED: zaskoczenia nie było

Komentarze ekspertów

Rezerwa Federalna zgodnie z przewidywaniami utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie w przedziale 0-0,25%. Inwestorzy oczekują podwyżki stóp w grudniu bądź dopiero w przyszłym roku. EUR/USD w okolicach 1,14. Polski złoty zyskał do dolara.

Rezerwa Federalna zgodnie z przewidywaniami utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie w przedziale 0-0,25%. Inwestorzy oczekują podwyżki stóp w grudniu bądź dopiero w przyszłym roku. EUR/USD w okolicach 1,14. Polski złoty zyskał do dolara.

Ostatni raz Fed podniósł stopy w czerwcu 2006 roku, od tego czasu utrzymują się one na poziomach bliskich zeru. Przeciwko utrzymaniu na obecnym poziomie stóp procentowych głosował tylko jeden członek Fed, więc można powiedzieć, że decyzja została podjęta prawie jednomyślnie. Ekonomiści byli przed samą decyzją podzieleni, połowa oczekiwała zmiany polityki monetarnej USA. Jednak decyzja Rezerwy Federalnej była przesądzona, przy obecnych zawirowaniach na rynkach światowych szczególnie w Chinach, decyzja mogła być tylko jedna, czekać i zobaczyć co będzie dalej.

Oczywiście pojawiły się kluczowe zdania z lipcowego posiedzenia, między innymi to, że stopy procentowe ulegną zmianie, gdy poprawi się sytuacja na rynku pracy, a także inflacja wróci do 2% celu w średnim terminie. We wczorajszym komunikacie nie pojawiła się żadna przesłanka mówiąca o tym, że Fed ma zamiar wkrótce podnieść stopy procentowe. Amerykański bank centralny od lat prowadzi luźną politykę, a większość sądzi, że to główna, o ile nie jedyna droga tzw. pobudzania gospodarki, nie jest więc takie pewne czy Fed będzie chciał się tak szybko od tego oderwać.

A wręcz przeciwnie, Rezerwa Federalna obawia się ograniczenia aktywności ekonomicznej na świecie, a tym samym obawia się o kondycję światowej gospodarki, co z pewnością wywrze presję na spadek inflacji, w efekcie może oczekiwać zmiany polityki monetarnej dopiero w grudniu, a być może dopiero w przyszłym roku. Fed z pewnością nie musi się spieszyć z decyzją, a sam termin rozpoczęcia podwyżek nie jest tak ważny. Janet Yellen zwraca uwagę na ścieżkę wzrostu stóp procentowych.

Po samej decyzji, i późniejszym komunikacie, dolar tracił do głównych walut. Na głównej parze walutowej świata przekroczyliśmy poziom 1,14 i poziom ten utrzymuje się obecnie. W konsekwencji zyskał i polski złoty, który umocnił się do dolara o 4 grosze, kurs USD/PLN spadł poniżej 3,68. EUR/PLN pozostał stabilny i oscyluje w okolicach 4,20. Z jednej strony brak podwyżki stóp procentowych zachęca do inwestowania w złotówkę, czyli jedno z aktywów rynków wschodzących. Z drugiej strony jednak wzrost na parze EUR/USD oznacza wzrost wartości euro co hamuje umocnienie się polskiej waluty. Trudno więc spodziewać silnych ruchów w jedną bądź drugą stronę w najbliższych dniach.

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest niemal pusty. W takiej sytuacji inwestorzy będą dyskontować jeszcze wczorajsze posiedzenie Fed. Gdyby ruch wzrostowy na parze EUR/USD był kontynuowany jest szansa na dalsze umocnienie polskiego złotego, szczególnie na USD/PLN i CHF/PLN.

EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 17.06.2015 do 18.09.2015

150918.eur

Kurs EUR/PLN od połowy lipca znajduje się w trendzie wzrostowym. Po osiągnięciu maksimum na poziomie 4,2610, przeszedł w fazę korekty. Uformowała się formacja trójkąta. Silny opór dla ewentualnych wzrostów stanowi linia znajdująca się na poziomie 4,2400. Obecnie kurs dotarł do linii na poziomie 4,1990, czyli 38,2% zniesienia Fibonacciego. W przypadku dalszych spadków kolejne wsparcie stanowi 50% zniesienie Fibonacciego, czyli poziom 4,1800.

CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 17.06.2015 do 18.09.2015

150918.chf

Kurs CHF/PLN od początku lipca znajduje się w trendzie spadkowym. Aktualnie górne ograniczenie wyrysowanego kanału spadkowego znajduje się na poziomie 3,8800. W przypadku ruchu na północ, istotnym poziomem będzie 3,8670, czyli 23,6% zniesienia Fibonacciego. W przypadki osłabienia kursu, ważnym poziomem jest ostatnie minimum, czyli 3,8090.

USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 17.07.2015 do 18.09.2015

150918.usd

Kurs USD/PLN od początku sierpnia znajduje się w trendzie spadkowym. Górne ograniczenie w średnim terminie stanowi poziom 3,7750. W ostatnich godzinach kurs poszybował gwałtownie w dół. Aktualnie kurs USD/PLN przebił linię wsparcia na poziomie 3,6890. W przypadku dalszego ruchu w dół wsparciem będzie minimum z ostatnich tygodni na poziomie 3,6370.

GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 17.06.2015 do 18.09.2015

150918.gbp

Kurs GBP/PLN od kilkudziesięciu dni znajduje się w trendzie spadkowym. Wyrysowaną formację trójkąta stanowi linia oporu na poziomie 5,7600 oraz linia wsparcia na poziomie 5,6950. Po środowym umocnieniu funta szterlinga, skutecznym oporem dla dalszych wzrostów okazało się 23,6% zniesienie Fibonacciego. Istotne z punktu widzenia analizy technicznej jest ostatnie minimum na poziomie 5,7040.

Krzysztof Pawlak
dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

 

Udostępnij artykuł: