Ferie za granicą: zadbaj o bezpieczeństwo swoich pieniędzy

Bez krawata

Jeśli planujemy tegoroczne ferie spędzić na stokach Alp lub Tatr Słowackich, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym zimowy urlop upłynie nam bez dodatkowych stresów o bezpieczeństwo naszych pieniędzy.

Fot. Pixabay.com

Jeśli planujemy tegoroczne ferie spędzić na stokach Alp lub Tatr Słowackich, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym zimowy urlop upłynie nam bez dodatkowych stresów o bezpieczeństwo naszych pieniędzy.

Przed wyjazdem na #ferie warto zastanowić się, w jaki sposób chcemy płacić za granicą, a także określić kwotę, którą zamierzamy wydać. #płatności

Z pewnością każdemu z nas zdarzyła się sytuacja, w której zostaliśmy poproszeni o pozostawienie dowodu osobistego – np. w hotelu lub w wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Często również obsługa obiektów sportowych informuje nas o konieczności wykonania ksero lub skanu dowodu osobistego. Czy powinniśmy się na to zgadzać? Absolutnie nie – jest to niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych. A co najgroźniejsze, jeśli zestaw informacji zawierający nasze imię i nazwisko, adres oraz numer i serię dowodu osobistego dostanie się w niepowołane ręce, może posłużyć np. do zaciągnięcia pożyczki przez Internet. Do najczęściej popełnianych przestępstw z wykorzystaniem cudzych danych należy właśnie zaciągnięcie kredytu, ale również wynajmowanie mieszkania, wyrabianie karty kredytowej czy sprzedaż fikcyjnych przedmiotów na portalach internetowych. Niestety, jeśli w porę nie zastrzeżemy dokumentu, mogą spotkać nas bardzo nieprzyjemne konsekwencje, np. konieczność spłaty zadłużenia, którego nie zaciągnęliśmy.

Gotówka czy karta?

Przed wyjazdem warto zastanowić się, w jaki sposób chcemy płacić za granicą, a także określić kwotę, którą zamierzamy wydać. Podstawowym czynnikiem wyboru danego środka płatności jest oczywiście bezpieczeństwo. Choć nigdy nie możemy być pewni tego, że przewidzieliśmy i wyeliminowaliśmy wszystkie zagrożenia dla naszych finansów związane z wyjazdem na ferie zimowe, część z nich można znacznie ograniczyć. Przygotowując się do urlopu, zazwyczaj wypłacamy z banku dużą kwotę pieniędzy – na tzw. bieżące wydatki. Natomiast jeśli stracimy pieniądze w wyniku zgubienia lub kradzieży, szanse na ich odzyskanie będą bardzo małe. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą w podróż również karty płatniczej. Płacenie nią minimalizuje ryzyko kradzieży, a w razie jej utraty możemy szybko zareagować – skontaktować się z bankiem i zablokować możliwość wykonywania transakcji.– Jeśli stracimy portfel pełen gotówki, musimy liczyć się z tym, że nie odzyskamy utraconych pieniędzy. Tymczasem karta płatnicza, nawet jeśli zostanie nam skradziona, sprawi trudności przestępcy - do wypłaty pieniędzy w bankomacie jest bowiem potrzebny PIN. Nigdy nie przechowujmy go wraz z kartą. Ograniczenie stanowią też dzienne limity transakcji ustawione dla karty. Pamiętajmy jednak o jak najszybszym zastrzeżeniu karty w banku, ponieważ od tego momentu to bank przejmuje odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje.  – mówi Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych.

Uwaga na skimming

Ferie zimowe to niestety czas zwiększonej aktywności nie tylko drobnych złodziei, ale również przestępców działających w zorganizowanych grupach. Z tego względu musimy pamiętać o zachowaniu większej czujności.Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych, zwraca również uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy dokonywaniu płatności kartą oraz wypłacaniu środków z bankomatu:- Podczas urlopu nigdy nie traćmy z oczu naszej karty płatniczej. Swobodna atmosfera wyjazdu sprzyja wydawaniu większych kwot pieniędzy, w tym również przy użyciu karty. To bardzo wygodna forma płatności, uważajmy jednak by nie paść ofiarą skimmingu.Skimming to kradzież danych z paska magnetycznego karty płatniczej. Przestępca używa do tego specjalnego urządzenia, kopiując nasze dane w bankomacie, w sklepie, restauracji czy innym punkcie usługowym. Po pewnym czasie może okazać się, że nasze pieniądze zostały wypłacone z bankomatu na drugim końcu świata przy użyciu skopiowanych danych kart.Dostosowując się jednak do kilku prostych zasad bezpieczeństwa, można w łatwy sposób bronić się przed skimmingiem:- nie traćmy z oczu swojej karty – np. przy płaceniu w restauracji nie pozwalajmy kelnerowi oddalać się z naszą kartą. Obsługa lokalu może przyjąć naszą płatność przy użyciu terminala przy stoliku,- zwracajmy uwagę na wygląd bankomatu - przed wypłatą pieniędzy sprawdźmy, czy bankomat nie wygląda nienaturalnie, czy nie ma żadnych doklejonych elementów, np. wystających ponad powierzchnię blatu bankomatu nakładek. Jeśli coś wzbudzi nasze wątpliwości, nie korzystajmy z takiego urządzenia,- zasłaniajmy klawiaturę bankomatu dłonią lub portfelem przy wprowadzaniu kodu PIN.- Powinniśmy dbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Dbają o nie również banki – m.in. poprzez stosowanie systemów monitorujących, które reagują w przypadku stwierdzenia nietypowej lub podejrzanej aktywności na naszej karcie – dodaje Agnieszka Czerniawska.

System Zastrzegania Kart

Zwróćmy uwagę również na fakt, że za granicą trudno znaleźć polski bank. W przypadku utraty pieniędzy lub innych form płatności w wyniku kradzieży lub zgubienia, nieoceniona pomocą może okazać się sporządzona wcześniej lista ważnych kontaktów, umożliwiająca dotarcie do osób mogących pomóc nam w zastrzeżeniu utraconego dokumentu lub odzyskaniu części gotówki. Powinna ona zawierać nie tylko kontakt do swojego banku lub do Systemu Zastrzegania Kart (+48 828 828 828), ale również numer telefonu do polskiej ambasady. W przypadku utraty karty płatniczej, możemy także postarać się o wydanie karty zastępczej – tę usługę świadczą banki we współpracy z organizacjami płatniczymi (np. Visa lub Mastercard).Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad zarówno na co dzień, ale w szczególności podczas zimowych wyjazdów, pozwoli nam zabezpieczyć nasze finanse, a przede wszystkim uniknąć niepotrzebnego stresu.

Źródło: Informacja prasowa

Udostępnij artykuł: