Filharmonicy Berlińscy – jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych na świecie – zagrają w Warszawie

Bankowość

Filharmonicy Berlińscy pod batutą Sir Simona Rattle’a wystąpią w Filharmonii Narodowej 12 listopada. Deutsche Bank Polska, wyłączny partner orkiestry, jest mecenasem tego wydarzenia. To rok jubileuszowy dla Orkiestry i Banku, który wspiera Berliner Philharmoniker już od 25 lat. Muzycy wykonają Stabat Mater Karola Szymanowskiego i IX Symfonię Ludwiga van Beethovena.

Filharmonicy Berlińscy pod batutą Sir Simona Rattle’a wystąpią w Filharmonii Narodowej 12 listopada. Deutsche Bank Polska, wyłączny partner orkiestry, jest mecenasem tego wydarzenia. To rok jubileuszowy dla Orkiestry i Banku, który wspiera Berliner Philharmoniker już od 25 lat. Muzycy wykonają Stabat Mater Karola Szymanowskiego i IX Symfonię Ludwiga van Beethovena.

Filharmonicy Berlińscy to jeden z najważniejszych zespołów symfonicznych na świecie, posiadający ponad 130-letnią tradycję. W 2002 roku dyrektorem artystycznym Orkiestry został Sir Simon Rattle, przejmując batutę po wielkich poprzednikach: Claudio Abbado i Herbercie von Karajanie. Wśród Filharmoników Berlińskich znajdują się przedstawiciele niemal 20 narodowości, w tym kilku polskich muzyków, m.in. Daniel Stabrawa pełniący funkcję koncertmistrza Orkiestry. Występ Filharmoników Berlińskich to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń artystycznych tego roku. 12 listopada pod batutą Sir Simone’a Rattle’a Berliner Philharmoniker wystąpią w Filharmonii Narodowej z towarzyszeniem Chóru Filharmonii Narodowej i solistów: Sally Matthews (sopran), Bernardy Fink (alt), Christiana Elsnera (tenor) i Hanno Müller-Brachmanna (bas). Artyści wykonają dwa utwory: Stabat Mater Karola Szymanowskiego i IX Symfonię Ludwiga van Beethovena.

W tym roku upływa 25 rocznica współpracy Deutsche Bank z Berliner Philharmoniker. Współpraca Orkiestry i Banku zaczęła się w roku 1989, w czasach dynamicznych przemian politycznych. Dzięki wieloletniemu mecenatowi, w ramach realizowanego wspólnie programu popularyzacji muzyki klasycznej, udało się zrealizować szereg inicjatyw, między innymi projekt internetowej filharmonii - "Digital Concert Hall", w ramach którego ponad 300 tysięcy zarejestrowanych internautów może na żywo uczestniczyć koncertach Orkiestry w sieci. Niezwykle ważnym elementem współpracy Banku z Orkiestrą są także projekty edukacyjne, w których do tej pory udział wzięło 30 tysięcy młodych osób.

- Wspieranie kultury jest jednym z filarów naszej globalnej strategii. Wieloletnia współpraca Banku z Filharmonikami Berlińskimi to dla nas ogromny zaszczyt. Cieszymy się, że jedna z najlepszych orkiestr świata po 5 latach znów zagra dla polskich melomanów w Filharmonii Narodowej. Jesteśmy dumni, że będziemy mogli wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu - powiedział dr hab. Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska.

W tym roku mija też 20 lat od pamiętnego nagrania przez Sir Simona Rattle’a (z City of Birmingham Symphony Orchestra & Chorus) dla EMI Classics płyty z utworami Karola Szymanowskiego - było wśród nich m.in. "Stabat Mater". Nagranie wzbudziło sensację i ogromne, potwierdzone licznymi nagrodami uznanie słuchaczy oraz krytyków. Fascynacja brytyjskiego dyrygenta muzyką wielkiego polskiego kompozytora okazała się trwała i zaowocowała szeregiem kolejnych koncertów i rejestracji, w wielkim stopniu przyczyniając się do wzrostu zainteresowania zachodniej publiczności i wykonawców spuścizną Szymanowskiego. Simon Rattle wspominał, iż sama praca z chórem poprzedzająca to słynne nagranie, zajęła mu aż rok - tak wielka była skala trudności, zwłaszcza tych związanych z wymową polskiego tekstu. Tym razem swą wizję arcydzieła muzyki polskiej okresu międzywojennego Sir Simon przedstawi z niezrównanym zespołem Filharmoników Berlińskich (oraz z międzynarodowym kwartetem wspaniałych solistów), którym kieruje od dwunastu lat. Partie chóralne wykona zaś Chór Filharmonii Narodowej, mający w dorobku niezapomniane kreacje koncertowe i fonograficzne Stabat Mater pod kierownictwem wybitnych polskich kapelmistrzów. Z pewnością "wzorcowe" okaże się także wykonanie IX Symfonii Beethovena - dzieła prawdziwie epokowego, zamykającego ostatecznie klasyczny rozdział dziejów muzyki i wskazującego drogę romantykom oraz ich śmiałym eksperymentom formalnym i obsadowym.

Źródło: Deutsche Bank Polska S.A

Udostępnij artykuł: