Finansowanie firm nadal będzie realizowane głównie przez banki

Firma

Napis bank
Fot. stock.adobe.com/theaphotography

Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki będzie dalej napędzał akcję kredytową banków dla przedsiębiorstw. Popyt na finansowanie będzie pochodzić głównie z takich branż, jak nieruchomości, energetyka i sektor przemysłowy, oceniają eksperci kancelarii prawnej Wolf Theiss.

Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki będzie dalej napędzał akcję kredytową banków dla przedsiębiorstw #firmy #kredyty #banki

W najbliższych latach kredyty bankowe nadal będą najpopularniejszą formą finansowania zewnętrznego polskich przedsiębiorstw. To efekt rekordowo niskich stóp procentowych oraz silnej konkurencji i dużej nadpłynności w sektorze bankowym.

W Polsce mamy rynek kredytobiorcy

“Obecnie w Polsce mamy rynek kredytobiorcy. W sektorze bankowym jest sporo gotówki, kredyt jest tani, a konkurencja rośnie, gdyż banki walczą o klientów korporacyjnych nie tylko między sobą, ale również z funduszami inwestycyjnymi i inwestorami finansowymi” – powiedział senior associate w warszawskim biurze Wolf Theiss Michał Kulig, cytowany w komunikacie.

Wartość kredytów udzielonych przedsiębiorstwom niefinansowym osiągnęła na koniec sierpnia br. najwyższy poziom w historii, tj. 352,8 mld złotych (wg danych NBP), co oznacza wzrost o 6,4% w skali roku. Dla porównania, wartość papierów dłużnych wyemitowanych przez przedsiębiorstwa niefinansowe wyniosła 21,3 mld zł i była o 15% niższa niż rok wcześniej.

Kredytobiorcy oczekują bardziej elastycznych warunków finansowania

“Banki nadal będą dominującym graczem na rynku finansowania zewnętrznego dla polskich przedsiębiorstw. Jednocześnie kredytobiorcy, korzystając z sytuacji rynkowej, oczekują bardziej elastycznych warunków finansowania. Te oczekiwania będą musiały zostać zbilansowane z profilem ryzyka kredytobiorcy i transakcji” – powiedział radca prawny w Wolf Theiss w Warszawie Stefan Feliniak, cytowany w komunikacie.

Wolf Theiss jest jedną z wiodących europejskich kancelarii prawnych w Europe Środkowej, Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej (region CEE/SEE), ukierunkowaną na świadczenie usług z zakresu międzynarodowego prawa handlowego. Wolf Theiss reprezentuje lokalne i międzynarodowe spółki handlowe i przedsiębiorstwa usługowe, jak również banki i towarzystwa ubezpieczeniowe.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: