Firmy elektroniczne i elektrotechniczne to dla Polaków najatrakcyjniejsze miejsca pracy

Mój plan emerytalny

Kobieta z teczką na tle pieniędzy i wykresu
Fot. Pixabay.com

Firmy z sektora elektronicznego i elektrotechnicznego stanowią dla Polaków najbardziej atrakcyjne miejsca pracy - wynika z badania Randstad Employer Brand Research.

Firmy elektroniczne i elektrotechniczne to dla Polaków najatrakcyjniejsze miejsca pracy #Randstad

W firmach z sektora elektroniki i elektrotechniki chciałby pracować niemal co drugi z blisko 6000 uczestników tegorocznej edycji badania (48%) – wskazano w komunikacie Randstad Polska. Niemal równie atrakcyjnym dla pracowników sektorem, co lider rankingu, jest branża paliwowa i surowcowa (48%), a na trzecim miejscu ankietowani wskazali firmy zajmujące się produkcją artykułów gospodarstwa domowego.

W 2018 roku wśród najbardziej atrakcyjnych branż znalazły się również: sektor usług dla biznesu, motoryzacyjny, energetyczny, produkcyjny, komponentów motoryzacyjnych, telekomunikacji i IT oraz drzewno-papierniczy.

„Zdaniem ankietowanych, na atrakcyjność sektora elektroniki i elektrotechniki wpływa przede wszystkim korzystania z nowoczesnych technologii, stabilność finansowa i bardzo dobra reputacja firm z branży. Nieco inaczej było w przypadku branży surowców i paliw – tutaj dominującym czynnikiem była stabilność finansowa” – podano w komunikacie.

Przedsiębiorstwa z branży elektroniki i elektrotechniki są najczęściej wskazywane jako atrakcyjne miejsce pracy zarówno przez respondentów z wykształceniem podstawowym, jak i wyższym. Wśród osób ze średnim wykształceniem liderem jest sektor surowców i paliw.

 

Różnice w grupach wiekowych i w regionach

Z najnowszej edycji Randstad Employer Brand Research wynika także, iż kobiety najczęściej doceniają pracę w sektorze meblarskim, usługach dla biznesu oraz w firmach farmaceutycznych i kosmetycznych. Z kolei mężczyźni jako atrakcyjne postrzegają sektory: surowców i paliw, elektroniczny i elektrotechniczny oraz artykułów gospodarstwa domowego.

Różnice doskonale też widać dla różnych grup wiekowych. Osoby między 18 a 24 rokiem życia chciałyby pracować w branży FMCG, przemyśle meblarskim oraz telekomunikacji i IT. Starsi uczestnicy badania najczęściej wskazują natomiast sektor surowców i paliw, elektroniczny i elektrotechniczny oraz usług dla biznesu. Dwie z tych branż powtarzają się także w zestawieniu preferencji respondentów w wieku od 45 do 65 lat – na pierwszym miejscu pojawia się branża surowców i paliw, na trzecim – sektor elektroniczny i elektrotechniczny, a podium na drugim miejscu uzupełniają firmy energetyczne.

Dużo też zależy od regionu, w którym mieszkają ankietowani. Respondenci z południowych i centralnych województw stawiają przede wszystkim na usługi dla biznesu. Mieszkańcy wschodnich i zachodnich regionów doceniają pracę w motoryzacji, a w północnej części Polski pracownicy najbardziej chwalą sobie sektor transportu i logistyki.

Źródło: Randstad Polska

Udostępnij artykuł: