Firmy europejskie płacą za gaz 15 razy więcej niż amerykańskie

Firma

Wysokie ceny gazu i energii elektrycznej zmuszają niektóre europejskie firmy do wygaszania produkcji, pisze Witold Gadomski.

Elektrownia atomowa
Elektrownia atomowa Fot. Pixabay.com

Wysokie ceny gazu i energii elektrycznej zmuszają niektóre europejskie firmy do wygaszania produkcji, pisze Witold Gadomski.

W Henry Hub, w stanie Luizjana, głównym węźle dystrybucji gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych cena surowca wynosi 3,7 USD za milion british thermal unit (MMBtu). W Unii Europejskiej w handlu gazem ceny przelicza się na megawatogodziny.

1 MMBtu = 0,293297 MWh

A zatem 1 MWh gazu w Henry Hub kosztuje obecnie 12,6 USD, a w przeliczeniu na walutę europejską 11 euro.

W ostatnim roku najwyższą cenę w Henry Hub zanotowano w końcu września 6,2 USD za 1 MMBtu, czyli ok. 18,5 euro za MWh. W ostatnim tygodniu gaz staniał o ok. 10%.

Tymczasem w Dutch Title Transfer Facility, który jest najważniejszym w Europie miejscem, gdzie kształtują się ceny tego surowca gaz kosztuje ponad 160 euro za MWh.

W Wielkiej Brytanii, gdzie w tym roku zbankrutowało już kilkudziesięciu dostawców energii, ceny wzrosły do rekordowego poziomu 450 pensów za therm, czyli 153 funty lub 183 euro za 1 MWH. Firmy europejskie płacą obecnie za gaz 15 razy więcej niż amerykańskie

Awarie w elektrowniach atomowych i brak wiatru

Znaczna jest też różnica w hurtowych cenach energii elektrycznej. W Europie cena base dnia następnego wahała się  w ostatnich dniach od ponad 30 euro za MWh w północnej Szwecji do 325 euro za MWh w Szwajcarii.

W Polsce cena wynosi ok. 100 euro za 1 MWh, przy czym występuje duża zmienność, wynikająca zarówno z zapotrzebowania, jak i warunków naturalnych.

W Niemczech cena 1 MWh, kształtująca się na giełdzie wynosiła w ostatnim tygodniu od 220 do 275 euro za 1MWh, we Francji od 270 do 340 euro za MWh. W Europie Zachodniej znaczna część energii elektrycznej dostarczana jest przez elektrownie wiatrowe, pod warunkiem, że wieje wiatr.

Jedną z przyczyn wysokich obecnie cen energii elektrycznej jest bezwietrzna pogoda, a także awarie elektrowni jądrowych we Francji, które zmusiły ten kraj do ograniczenia ich pracy.

Rosnące ceny energii uderzają w europejski przemysł

W Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach giełdowa cena 1 MWh wynosiła od 30 USD (26 euro) w Illinois do 60 USD (52 euro) w Kalifornii, a więc 5-10 razy mniej niż w Europie.

Wysokie ceny gazu i energii elektrycznej zmuszają niektóre europejskie firmy do wygaszania produkcji. Największy w Europie producent aluminium Aluminium Dunkerque Industries France, ograniczył w ostatnich dwóch tygodniach produkcję.

Przy obecnych cenach energii europejski przemysł ciężki nie wytrzyma konkurencji z amerykańskim, czy azjatyckim

Światowy lider w produkcji cynku, ołowiu i innych metali Nystar wstrzyma w styczniu  produkcję cynku we Francji na początku stycznia. Produkcję wstrzymała rumuńska firma nawozowa Azomures.

W środę 22 grudnia grupa europejskich stowarzyszeń branżowych, w tym grupa cementowa Cembureau,  metalowa Eurometaux, lobby stalowe Eurofer i Fertilizers Europe oświadczyły, że przedłużający się okres wysokich cen energii może doprowadzić do poważnych strat i przenoszenia w inne lokalizacje europejskich firm, które będą emitowały CO2 poza unijną kontrolą.

Przy obecnych cenach energii europejski przemysł ciężki nie wytrzyma konkurencji z amerykańskim, czy azjatyckim.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: