Firmy nie muszą czekać na przepisy Tarczy 9.0, już mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności do ZUS

Firma

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek na kolejne miesiące, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek do ZUS
Fot. stock.adobe.com/vivoo

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek na kolejne miesiące, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Chodzi o przedsiębiorców, dla których termin na opłacenie należności do ZUS za marzec upływa 10 kwietnia 2021 roku.

Są to m.in. osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie.

Zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone

Przedsiębiorcy ci czekają na przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej 9.0, które przewidują m.in. zwolnienie z opłacania składek za kolejne miesiące 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD.

Czytaj także: Co z pomocą dla firm dotkniętych pandemią? Premier: chcemy uruchomić do 30 mld zł w II kwartale; będzie ochrona czynszowa i dodatkowe wsparcie dla gastronomii

Opłacone składki do zwrotu

‒ Zwracamy się do właścicieli firm, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za kolejne miesiące i nie wiedzą, czy mają opłacać składki czy nie, żeby złożyli wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc ‒ mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

W marcu w ZUS było zarejestrowanych 2,78 mln przedsiębiorców

Zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone ‒ jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć na przyszłe składki.

Czytaj także: Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo: Fundacja Polska Bezgotówkowa wspiera kampanię edukacyjną ZUS

Wnioski na PUE ZUS

Rzecznik ZUS deklaruje, że wnioski będą załatwiane najszybciej, jak to możliwe, a można je składać z domu, poprzez indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z tarczy antykryzysowej, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

Jak poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS podczas odbytej 15 kwietnia debaty w zorganizowanej w ramach LSE SU Polish Economic Forum, w marcu w ZUS było zarejestrowanych 2,78 mln przedsiębiorców. To jest liczba wyższa niż rok temu.

Jak mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, nie ma jeszcze szczegółowych danych ilu przedsiębiorców złożyło ostatnio wnioski o zwolnienie ze składek (od 4 maja wchodzą nowe zasady). Jak podaje ZUS od początku pandemii zanotowano ok. 300 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności i rozłożenie należności na raty.

ZUS informuje, że na podstawie nowego rozporządzenia z 16 kwietnia br., wniosek o zwolnienie p RDZ-B7 – będzie można złożyć od 4 maja 2021 r. a najpóźniej do 30 czerwca 2021 r. Wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacania składek złożone do 30 kwietnia 2021 r. włącznie, ZUS będzie rozpatrywał na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. Jednak przedsiębiorców, będzie obowiązywał nowy termin przesyłania deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych do 30 czerwca 2021 r.

Czytaj także: European Quality Certificate 2020 dla e-wizyt w ZUS, ponad 42 tys. klientów

Udostępnij artykuł: