Firmy pożyczkowe: Zamieszanie na rynku pożyczkowym

NBS 2017/01

Na rynku consumer finance usługi dla ludności od lat świadczą banki komercyjne i spółdzielcze. Pojawiły się również podmioty oferujące pożyczki pozabankowe.

Elżbieta Cieśla, Stefan Cieśla

Należy tu wyjaśnić, iż określenie pożyczkodawca pozabankowy nie jest tożsame z terminem parabank. Ten bowiem jest instytucją finansową gromadzącą depozyty bez zezwolenia odpowiednich organów państwa, a więc działającą nielegalnie, zwykle zachęcając inwestorów perspektywą nadzwyczajnych zysków. Jego działalność powinna być ścigana przez prokuraturę. Pożyczkodawca pozabankowy natomiast udziela kredytów konsumenckich z tzw. środków własnych, co sprowadza się do tego, iż w przeciwieństwie do parabanku nie gromadzi depozytów, a pieniądze na pożyczki ma własne lub kupuje je na rynkach finansowych. Działa legalnie i w obecnej chwili podlega nadzorowi odpowiednich instytucji państwowych, zwykle organów ochrony konsumenta.

Pętla zadłużenia

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: