FIS wprowadza usługi centralnego przetwarzania w chmurze w czasie rzeczywistym dla średniej wielkości banków europejskich

Finanse i gospodarka

FIS™ (NYSE: FIS), największy na świecie dostawca informatycznych systemów bankowych oraz technologii w obszarze płatności, ogłosił uruchomienie usług przetwarzania danych bankowych w chmurze w czasie rzeczywistym. Takie rozwiązanie daje bankom, szczególnie tym średniej wielkości, nowe możliwości przy jednoczesnej optymalizacji kosztów.

FIS™ (NYSE: FIS), największy na świecie dostawca informatycznych systemów bankowych oraz technologii w obszarze płatności, ogłosił uruchomienie usług przetwarzania danych bankowych w chmurze w czasie rzeczywistym. Takie rozwiązanie daje bankom, szczególnie tym średniej wielkości, nowe możliwości przy jednoczesnej optymalizacji kosztów.

Nowa oferta kierowana jest do średniej wielkości banków w Europie Centralnej i Wschodniej. Serwis ten będzie hostowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. (KIR), która obsługuje płatności krajowe oraz stanowi centralną izbę rozliczeniową dla polskiego sektora bankowego.

- W nieustannie zmieniającym się świecie bankowości obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na outsourcing różnego rodzaju usług informatycznych. W tym trendzie mieści się wykorzystywanie modelu oprogramowania jako usługi (SaaS - Software as a Service). Z jednej strony, dla banków średniej wielkości inwestycje w modernizację już istniejących systemów mogą wiązać się z dużym wysiłkiem organizacyjnym. Z drugiej - potrzeba nieustannego utrzymywania przewagi konkurencyjnej, w tym konieczność zapewnienia pracy systemu bankowego w czasie rzeczywistym, zmusza je do szukania oszczędności bez ograniczania dostępnych w systemie funkcjonalności. Wraz z FIS Profile dostępnym w chmurze, instytucje finansowe średniej wielkości w regionie będą dysponować centralną platformą przetwarzania usług bankowych, która umożliwi im wprowadzanie innowacyjnych i konkurencyjnych produktów szybko i efektywnie kosztowo - powiedział Jonathan Davis, Dyrektor Zarządzający ds. Transakcji Złożonych i Outsourcingu FIS.

Usługi przetwarzania w chmurze za pośrednictwem hostowanej wersji FIS Profile przyniosą bankom wymierne oszczędności bez utraty dostępnych funkcjonalności. Wśród innych korzyści nowa usługa będzie:

  • zapewniać dostęp do istniejących bibliotek wielu produktów, znacznie skracając czas potrzebny do wprowadzenia nowych usług na rynek,
  • dostarczać całościowy obraz relacji klienta z bankiem, umożliwiając bankowi tworzenie oferty lepiej dopasowanej do potrzeb indywidualnego klienta,
  • umożliwiać przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym dla lepszego zaspokojenia aktualnych potrzeb klienta,
  • zapewniać jeden z najniższych całkowitych kosztów utrzymania (TCO) w branży.

Christine Barry, Dyrektor ds. badań Aite Group, tak komentuje uruchomienie nowej usługi: - Liczymy, że średniej wielkości banki w krajach takich jak Polska, wyrażą zapotrzebowanie na model oprogramowania jako usługi (SaaS), zapewniający dostęp do wiodących rozwiązań bankowych,  takich jak FIS Profile, w przystępnej cenie.

Usługa będzie korzystać z nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury KIR S.A. w chmurze oraz istniejących  łączy do wszystkich banków w Polsce, obsługujących ponad 120 milionów transakcji miesięcznie. FIS dostarczy platformę oprogramowania wykorzystującego wielokrotnie nagradzany centralny system bankowy FIS Profile oraz warstwę oprogramowania middleware - Xpress.

- Współpraca z FIS przy wprowadzaniu na rynek tego nowoczesnego rozwiązania dostarcza nam wiele satysfakcji. Jesteśmy izbą rozliczeniową obsługującą działające w Polsce instytucje finansowe i rozszerzenie tej roli poprzez dostarczanie opartych na przetwarzaniu w chmurze usług IT dla banków, jest naturalnym krokiem w kierunku jeszcze większego wykorzystania efektu skali. Będąc w centrum polskiego systemu bankowego, dążymy do ułatwienia instytucjom finansowym dostępu do najnowocześniejszych usług - powiedział Michał Szymański, Wiceprezes Zarządu KIR S.A. ds. Rozliczeń.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Udostępnij artykuł: