Fiskus wyciąga rękę nawet po podatek od świątecznych prezentów

Finanse i gospodarka

Jeśli firma da pracownikom paczki to pracownik będzie musiał zapłacić od ich wartości podatek i składki ZUS.

Jeśli firma da pracownikom paczki to pracownik będzie musiał zapłacić od ich wartości podatek i składki ZUS.

- Przekazywane przed świętami Bożego Narodzenia podarunki, np. paczki mikołajkowe dla dzieci lub kosze podarunkowe jak najbardziej są kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy - wyjaśnia Edyta Meler, wiceprezes zarządu DCGroup Finance, dlaczego pracodawcy tak chętnie korzystają z tej formy obdarowywania pracowników.

Z paczką czy koszem świątecznym wiążą się jednak koszty. Załaszcza, jeśli świąteczne podarunki finansowane są ze środków obrotowych firmy.

- Nie należy zapominać, że to już jest typowo świadczenie rzeczowe, które należy uwzględnić w podstawie opodatkowania pracownika i w składkach ZUS. Podobnie bony towarowe. Wszelkie świadczenia na rzecz pracowników są kosztem uzyskania przychodu. Należy je uwzględnić również w podstawie opodatkowania pracownika i ozusowaniu tego świadczenia rzeczowego - informuje Edyta Meler, wiceprezes zarządu DCGroup Finance.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy paczki finansowane są z pieniędzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jednak i tu jest limit nieopodatkowanego wspacia. Od każdego wsparcia rzeczowego lub finansowego powyżej 380 złotych rocznie trzeba będzie zapłacić fiskusowi podatek.

Aby zobaczyć wypowiedź Edyty Meler kliknij tutaj.

Źródło: newseria.pl

Udostępnij artykuł: