Fitch: decyzja ws. Sądu Najwyższego na plus

Gospodarka

Młotek sędziowski
Fot. stock.adobe.com/dianaduda

Decyzja polskiego rządu, by zastosować się do werdyktu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczącego Sądu Najwyższego pozwala uniknąć "dalszych bezpośrednich szkód" w relacjach z Unią Europejską, uważa Fitch Ratings. Agencja zwraca uwagę, że średniookresowe ryzyko związane z poziomem funduszy unijnych dla Polski w kontekście Art. 7 pozostaje niezmienione.

Zastosowanie się do werdyktu TSUE ogranicza krótkoterminowe ryzyko dalszego pogorszenia relacji Polska-UE, ale raczej nie będzie oznaczało wycofania się PiS z długotrwałej dysputy z UE na temat rządów prawa

W ub. tygodniu Sejm przyjął ustawę przywracającą do orzekania wszystkich sędziów i troje prezesów Sądu Najwyższego.

“Zastosowanie się do werdyktu TSUE ogranicza krótkoterminowe ryzyko dalszego pogorszenia relacji Polska-UE, ale raczej nie będzie oznaczało wycofania się PiS z długotrwałej dysputy z UE na temat rządów prawa, w tym procedury Art. 7 zainicjowanej przez KE w styczniu 2018 w związku z niepokojami dotyczącymi sądownictwa. Wymóg jedności wśród członków UE sprawia, że zastosowanie Art. 7 do wdrożenia sankcji przeciwko Polsce jest mało prawdopodobne” – czytamy w komunikacie.

Źródło: ISBnews

 

Udostępnij artykuł: