Fitch obniża rating długoterminowy mBanku

Z rynku

Logo mBanku
Źródło: mBank

Fitch Ratings obniżył rating długoterminowy IDR mBanku do "BBB-" z "BBB" i umieścił go na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym, podał bank.

Zmiana ratingu ma związek z nową strategią #Commerzbank, zakładającej sprzedaż posiadanego pakietu akcji @mBankpl #mBank #rating

„Zmiana ratingu wynika z dokonanej przez Fitch weryfikacji oceny możliwości potencjalnego wsparcia banku ze strony Commerzbanku po ogłoszeniu nowej strategii ‚Commerzbank 5.0’, zakładającej sprzedaż posiadanego pakietu akcji mBanku S.A. W ocenie Fitch, mBank nie jest już dla Commerzbanku strategicznie ważnym podmiotem zależnym” – czytamy w komunikacie.

W następstwie powyższej akcji ratingowej, długoterminowy rating banku odpowiada poziomowi ratingu indywidualnego, tj. viability rating (bbb-). Dotychczas rating długoterminowy banku był wyższy od ratingu indywidualnego o jedno oczko, podano także.

Czytaj także: mBank na sprzedaż. Kolejna agencja ratingowa obniża ocenę banku >>>

Umieszczenie banku na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym

„Umieszczenie banku na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym wskazuje, że zdaniem agencji zmiana w strukturze własnościowej banku powinna być pozytywna dla jego profilu kredytowego. Odzwierciedla to oczekiwanie Fitch, że polski organ regulacyjny będzie wymagał od Commerzbanku zabezpieczenia ryzyka związanego z portfelem kredytów hipotecznych w walutach obcych (głównie w CHF). Ponadto, umieszczenie banku na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym wynika również z przekonania Fitch, że jest mało prawdopodobne, aby regulator zezwolił na sprzedaż większościowego pakietu akcji banku podmiotowi o słabszym profilu kredytowym niż obecny podmiot dominujący” – czytamy także.

Czytaj także: mBank na sprzedaż. Nowa strategia Commerzbanku zatwierdzona >>>

Zmiana ocen

Wraz z obniżeniem długoterminowego ratingu banku zmianie uległy następujące oceny:
– krótkoterminowy rating Banku (Short-Term Issuer Default Rating) – z „F2” do „F3”;
– rating wsparcia (support rating) – z poziomu „2” do „3”;
– rating długoterminowy dla długu niezabezpieczonego (Long-term senior unsecured debt rating) – z „BBB” do „BBB-„;
– rating krótkoterminowy dla długu niezabezpieczonego (Short-term senior unsecured debt rating) – z „F2” do „F3”;
– krajowy rating długoterminowy (National Long-Term Rating) – z „AA-(pol)” do „A+(pol)” i
– krajowy rating krótkoterminowy (National Short-Term Rating) – z „F1+(pol)” do „F1(pol)”, podano także.

„Powyższe ratingi znajdują się obecnie na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym” – czytamy również.

Fitch obniżył rating IDR mBanku Hipotecznego do poziomu BBB- z BBB

Fitch Ratings obniżył także ocenę długookresową IDR mBanku Hipotecznego do poziomu BBB- z BBB oraz krótkoterminową ocenę IDR do poziomu F3 z F2, podał Fitch. Instytucja umieściła bank na liście obserwacyjnej ze wskazaniem pozytywnym (Rating Watch Positive).

Agencja obniżyła National Long-Term Rating do A+(pol) z AA-(pol) – rating ma status Rating Watch Positive (RWP); obniżyła National Short-Term Rating do F1(pol) z F1+(pol) – rating ma status Rating Watch Positive (RWP) oraz utrzymała Support Rating na poziomie 2.

Według Fitch zmiana ratingu nastąpiła w następstwie ogłoszenia przez Commerzbank AG (BBB+/Negative/bbb+) 20 września, że zamierza sprzedać swój większościowy pakiet akcji mBanku.

mBank należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW od 1992 roku.

mBank Hipoteczny należy w 100% do mBanku (dawniej BRE Bank). Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW w 1992 roku.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: