Fitch obniżył prognozę PKB strefy euro w 2019 roku

Gospodarka

Wykresy gospodarcze na tle mapy
Fot. stock.adobe.com/Andrey

Fitch Ratings obniżył prognozę wzrostu PKB dla strefy euro na ten rok do 1% z 1,7% wzrostu prognozowanego w grudniu ub.r. Według agencji, pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego oraz spadająca inflacja skłoni Europejski Bank Centralny (EBC) do rozważenia wariantu wznowienia skupu aktywów.

#FitchRatings obniżył prognozę wzrostu #PKB dla strefy euro na ten rok do 1% z 1,7% wzrostu prognozowanego w grudniu 2018 r.

“Wzrost strefy euro w 2019 najprawdopodobniej będzie oscylował wokół 1% wobec naszej poprzedniej prognozy 1,7% z grudnia 2018 roku, co oznacza znaczący spadek. Zarówno Niemcy, jak i Włochy czeka podobna rewizja – wzrost gospodarczy w 2019 roku sięgnie odpowiednio: 1% i 0,3%. Pomimo niższych prognoz, ryzyka ‘w dół’ pozostają z uwagi na eskalację napięć w handlu międzynarodowym, głębsze spowolnienie w Chinach, bezładny Brexit bez umowy i podwyższoną niepewność w związku z wewnętrznymi napięciami politycznymi” – czytamy w komunikacie.

“Rezultatem ostrego pogorszenia perspektyw wzrostu i oczekiwań spadającej inflacji prawdopodobnie będzie stymulująca polityka monetarna EBC” – podkreślono w komunikacie.

 

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: