Fitch: rating Polski bez zmian, perspektywa wzrostu PKB w górę

Gospodarka

Agencja Fitch utrzymała rating Polski na dotychczasowym poziomie A- z perspektywą stabilną. Jednocześnie podwyższyła swoją prognozę wzrostu Produktu Krajowego Polski w 2018 i 2019 r.

Wykresy
Fot. stock.adobe.com/Dreaming Andy

Agencja Fitch utrzymała rating Polski na dotychczasowym poziomie A- z perspektywą stabilną. Jednocześnie podwyższyła swoją prognozę wzrostu Produktu Krajowego Polski w 2018 i 2019 r.

Agencja #Fitch utrzymała #rating Polski na dotychczasowym poziomie A- z perspektywą stabilną #PKB #gospodarka

"W dniu 8 czerwca 2018 r. agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym", podaje Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Mocne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki

"Agencja Fitch w komunikacie prasowym uzasadniającym swoją decyzję, wskazuje na mocne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki oraz płynny, dobrze skapitalizowany i zyskowny sektor bankowy. Agencja zwraca ponadto uwagę na malejący deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych, który w 2017 r. wyniósł 1,7%, co wg Fitch było wynikiem m.in. lepszej ściągalności podatków. Przedstawione zostały także prognozy wzrostu PKB na lata 2018 – 2019 wynoszące odpowiednio 4,4% i 3,4% oraz wskaźnika długu publicznego do PKB, który, wg agencji Fitch, w 2019 r. powinien spaść do 49,3%", czytamy dalej.

Wzrost PKB wyższy niż zakładano

Agencja Fitch zdecydowała za to o podwyższeniu prognozy wzrostu PKB Polski na 2018 r. do 4,4 proc. W marcu szacowała, że będzie to 3,9 proc. Wzrost PKB według nowej prognozy w 2019 r. wyniesie 3,4 proc. Dotychczasowa prognoza mówiła o 3,2 proc. w 2019 r.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Udostępnij artykuł: