Fitch tnie ratingi polskich banków

Z rynku

Agencja Fitch obniżyła ratingi Banku Pekao, Santander Bank Polska, Banku Handlowego i ING Banku Śląskiego.

Fitch
Fot. stock.adobe.com / vacant

Agencja Fitch obniżyła ratingi Banku Pekao, Santander Bank Polska, Banku Handlowego i ING Banku Śląskiego.

Bank Pekao

Agencja Fitch obniżyła długoterminowy rating (IDR) Banku Pekao do "BBB" z "BBB+". Perspektywa pozostaje stabilna - poinformował Fitch w komunikacie.

Jednocześnie Fitch obniżył także rating VR Banku Pekao do "bbb" z "bbb+", a krajowego ratingu długoterminowego do "AA-"(pol) z "AA"(pol).

Jak podano, ratingi zostały usunięte z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym (RWN).

Fitch obniżył również długoterminowy rating Pekao Banku Hipotecznego do "BBB" z "BBB+" oraz jego długoterminowy rating krajowy do "AA-"(pol) z "AA"(pol). Perspektywy ratingów są stabilne i zostały usunięte z RWN. 

Santander Bank Polska

Agencja Fitch obniżyła rating VR Santander Bank Polska do "bbb" z "bbb+", usuwając rating z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym i podtrzymała długoterminowy rating (IDR) banku na poziomie "BBB+", z perspektywą stabilna.

Jak podano, obniżenie ratingu VR odzwierciedla zwiększoną presję na profil kredytowy banku ze strony środowiska operacyjnego w Polsce. 

ING Bank Śląski

Agencja Fitch obniżyła rating VR ING Banku Śląskiego do poziomu "bbb" z "bbb+", usuwając rating z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym (RWN) i podtrzymała długoterminowy rating (IDR) banku na poziomie "A+", z perspektywą stabilną.

Jak podano, obniżenie ratingu VR i usunięcie go z listy RWN odzwierciedla zwiększoną presję na profil kredytowy banku ze strony środowiska operacyjnego w Polsce. 

Bank Handlowy

Agencja Fitch obniżyła rating VR Banku Handlowego do "bbb+" z "a-", utrzymując rating na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym i podtrzymała długoterminowy rating (IDR) banku na poziomie "A-", z perspektywą stabilną.

Jak podano, obniżenie ratingu VR odzwierciedla opinię agencji, że środowisko operacyjne stwarza zwiększone ryzyko dla samodzielnego profilu kredytowego banku. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: