FLBS 2019. Minister Jan Krzysztof Ardanowski: dla bankowości elektronicznej nie ma alternatywy

Bankowość spółdzielcza / Wydarzenia

Na Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2019 wystąpił także gość specjalny, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, który zapowiedział, że od 25 października ARiMR przyjmować będzie wnioski ws. dofinansowania małej retencji.

FLBS 2019. Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi,
FLBS 2019. Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi Fot. Karol Zapała,aleBank.pl

Na Forum Liderów Banków Spółdzielczych 2019 wystąpił także gość specjalny, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, który zapowiedział, że od 25 października ARiMR przyjmować będzie wnioski ws. dofinansowania małej retencji.

#JanKrzysztofArdanowski: Kto zaoferuje lepsze warunki ten zarobi. 340 mld zł, które trafiły ze środków unijnych na wieś, przepłynęły przez banki #ForumLiderówBS #ARiMR #BankiSpółdzielcze #DopłatyDlaRolników #GrupaBPS #SGB #KZBS @MRiRW_GOV_PL

Nawiązując do rocznicy 17 września 1939 roku wskazał, że dla konstytucyjnego ministra ta tragiczna rocznica sowieckiej agresji jest trudna, stąd tylko krótka wizyta.– Cenię sobie fakt, że zasiadałem w Radzie mego Banku oraz odznaczenie najwyższym wyróżnieniem bankowości spółdzielczej – powiedział.I dodał, że dla bankowości elektronicznej nie ma alternatywy, bez względu na to czy bank jest spółdzielczy, czy inny. Obniżenie marż to warunek konieczny, podobnie jak transfery społeczne czy dystrybucja środków unijnych.– Kto zaoferuje lepsze warunki ten zarobi. 340 mld zł, które trafiły ze środków unijnych na wieś, przepłynęły przez banki. Bez względu na zmianę WPR nadal będziemy mieli na względzie duży budżet rolny, bo zbyt krótko jako kraj korzystamy z instrumentów wsparcia – ocenił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

11 mld zł zaliczek dopłat rozszerzonych

Przypomniał też, że otwiera się okienko kolejnej unijnej perspektywy finansowej, i że zawalczymy o wyższe dopłaty.– Zaliczki dopłat rozszerzonych to ok. 11 mld zł, i od was zależy, gdzie te środki przepłyną. Oferta banków spółdzielczych powinna być najlepszą na rynku, podobnie jak w przypadku dopłat do paliwa. Od 25 października ARiMR przyjmować będzie wnioski na nawadnianie gospodarstw, a jeszcze w tym miesiącu rozpoczniemy wypłaty z tytułu strat wynikających z suszy. Od banków zależy, kto te środki obsłuży – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Prezesi banków to także politycy

Sanitacja wsi to kolejny projekt, by nie palić folii ani nie wywozić do lasu. Strumień środków w ramach WPR oraz zmiany w ARiMR mają zdynamizować działania w zakresie wniosków inwestycyjnych. Dotychczas rolnik zapominał, co składał, a dokumenty się dezaktualizowały.– Przechodząc na wnioski obszarowe w wersji elektronicznej, usprawniamy wypłatę środków i uwalniamy zasoby kadrowe. Polityka to mądra troska o wspólne dobro − w ujęciu Arystotelesa. W takim ujęciu prezesi banków to także politycy. Nie zamierzamy antyszambrować, lecz likwidując obszary biedy, poprawiać jakość życia na obszarach wiejskich – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.Również poprzez dofinansowanie programu budowy dróg realizowanego przez samorządy.– Bo przyjazny, nowoczesny bank, efektywny i skuteczny to społeczne oczekiwanie, na które bankowość spółdzielcza może i powinna odpowiedzieć. Bankowość spółdzielcza to tradycja i efektywna forma organizacji, z którą od momentu przejęcia gospodarstwa jestem związany. Czy je wykorzystacie, zależy od was – podsumował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.Czytaj także: FLBS 2019. Mobilne przyspieszenie to warunek możliwości rozwojuDziękując za wystąpienie, prezes Krzysztof Pietraszkiewicz wskazał, że w osobie ministra Ardanowskiego bankowość spółdzielcza ma orędownika i sprzymierzeńca.− Ale przedmiotem naszej troski jest postępująca dewastacja pozycji wierzyciela w połączeniu z zamieszaniem w sądach – dodał prezes ZBP.W odpowiedzi minister Jan Krzysztof Ardanowski potwierdził konieczność wzmocnienia pozycji kredytodawców i racjonalizacji procesu kredytowania w zakresie oceny ryzyka.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: