Forrester: bankowość mBanku w światowej ekstraklasie

Bankowość

Forrester Research, globalna firma badawczo-doradcza, przeanalizowała usługi banków w poszukiwaniu najbardziej innowacyjnych rozwiązań. mBank okazał się bezkonkurencyjny, zajmując pierwsze miejsce w kategorii bankowości internetowej w Europie oraz plasując się w czołówce wśród najlepszych rozwiązań bankowości mobilnej na świecie.

Forrester Research, globalna firma badawczo-doradcza, przeanalizowała usługi banków w poszukiwaniu najbardziej innowacyjnych rozwiązań. mBank okazał się bezkonkurencyjny, zajmując pierwsze miejsce w kategorii bankowości internetowej w Europie oraz plasując się w czołówce wśród najlepszych rozwiązań bankowości mobilnej na świecie.

Forrester Research przeanalizował oferty banków, porównując je pod kątem potrzeb typowego użytkownika bankowości internetowej i mobilnej. Kryteria niezależnych raportów, realizowanych na różnych rynkach na świecie, przygotowane zostały na podstawie ankiety konsumenckiej, w której pytano o funkcje serwisów bankowych najczęściej wykorzystywane przez użytkowników.

Raport o bankowości online

W przypadku bankowości internetowej ("Porównanie funkcjonalności banków internetowych w Europie w 2014 r.") analitycy Forrestera wzięli pod lupę serwisy dziesięciu dużych banków detalicznych i porównali je w dziewięciu kategoriach: zarządzanie kontami, przepływ środków finansowych, zarządzanie środkami finansowymi, bezpieczeństwo i dostęp, sprzedaż produktów dodatkowych, funkcje samoobsługi, funkcje usług wymagających pomocy, alerty i dostawa elektroniczna. Na tej podstawie bankowość internetowa mBanku uznana została za najlepszą w Europie, zdobywając 82 na 100 możliwych punktów oraz wygrywając w pięciu spośród wymienionych wyżej kategorii.

Funkcje serwisu najwyżej ocenione przez Forrestera:

  • przepływy środków finansowych: mBank umożliwia dokonywanie płatności z wykorzystaniem numerów telefonów, adresów e-mail oraz identyfikatorów Facebooka;
  • zarządzanie kontem: podstawowe działania, takie jak sprawdzanie sald i przegląd historii transakcji, wciąż stanowią większość działań w serwisach banków. mBank znalazł się na prowadzeniu dzięki szybkości i łatwości obsługi serwisu bankowości elektronicznej, możliwości personalizacji interfejsu użytkownika, prostym wizualizacjom stanu konta oraz zaawansowanym opcjom wyszukiwania w historii transakcji;
  • zarządzanie środkami finansowymi: autorzy raportu uważają, że wygodne zarządzanie środkami finansowymi jest najważniejszym elementem cyfrowej bankowości. mBank jest liderem w tym zakresie ponieważ łączy kategoryzację wydatków z historią transakcji, a także umożliwia sprawdzenie stanu budżetu za pomocą zaledwie jednego kliknięcia;
  • sprzedaż produktów dodatkowych: mBank wyprzedził konkurencję dzięki specjalnej sekcji poświęconej ofertom, możliwości decydowania o skorzystaniu z nich w obrębie historii transakcji oraz mOkazjom na Facebooku;
  • usługa pomocy: w badaniu oceniano jak łatwo uzyskać pomoc konsultanta danego banku w serwisie transakcyjnym. mBank okazał się najlepszy dzięki video-bankowości (usługa Eksperta online).

Raport o bankowości mobilnej

mBank znalazł się na podium również w dwóch kolejnych, przygotowanych przez Forrestera raportach na temat bankowości mobilnej - w edycji światowej i europejskiej - zajmując trzecie miejsce i wyprzedzając w globalnym rankingu aż 30 innych banków ("Porównanie funkcji oferowanych w ramach bankowości mobilnej w Europie w 2014 r.").

Wśród najmocniejszych stron polskiej aplikacji bankowej, twórcy raportów wymienili szeroki zakres oferowanych funkcji (m.in. możliwość założenia lokaty), bezpieczeństwo oraz wygodę rejestracji i logowania do aplikacji mBanku (parowanie urządzenia w serwisie transakcyjnym oraz autoryzacja PIN-em). Z kolei narzędzia służące do zarządzania budżetem, a także mOkazje - pierwsze i obecnie jedno z niewielu tego typu rozwiązań spersonalizowanej sprzedaży na rynku europejskim - Forrester uznał wręcz jako punkt odniesienia dla rynku.

- Jesteśmy dumni z pozycji, jaką dzięki innowacyjności mBank osiągnął na tle innych banków. Rozwiązania, które opracowaliśmy od podstaw na polskim rynku, nie tylko pozostają na światowym poziomie, ale też rekomendowane są jako punkt odniesienia i przykład dobrych praktyk dla innych instytucji. Jesteśmy w awangardzie globalnej bankowości, to my wyznaczamy trendy - mówi Michał Panowicz, dyrektor zarządzający ds. marketingu i rozwoju biznesu bankowości detalicznej mBanku. - Mamy dziś najlepszą bankowość elektroniczną w Europie, z której klienci mogą w pełni korzystać na urządzeniach mobilnych, bo od początku została do tego przygotowana. A dodatkowo najbezpieczniejszą i jedną z najbardziej funkcjonalnych aplikacji mobilnych na świecie. Nigdy jeszcze żaden polski bank nie był tak doceniany w skali globalnej - to niezwykle motywujące do dalszych działań - dodaje Panowicz.

mBank jest jedną z dwóch instytucji finansowych z Polski, których oferta została przeanalizowana przez Forrestera i jedyną, która znalazła się na podium w zestawieniach.

Forrester - 2014 European Online Banking PL.
Forrester - 2014 European Mobile Banking PL.

Źródło: mBank

Udostępnij artykuł: