Siła polskiej bankowości przejawia się nie tylko w wysokiej jakości portfela kredytowego czy dobrych parametrach płynnościowych poszczególnych instytucji finansowych. Jednym z istotnych jej wyróżników jest wysoki poziom zaawansowania technologicznego, czego najlepszym dowodem jest coraz powszechniejsze wykorzystanie elektronicznej infrastruktury bankowej do różnych zadań administracji publicznej.
Siła polskiej bankowości przejawia się nie tylko w wysokiej jakości portfela kredytowego czy dobrych parametrach płynnościowych poszczególnych instytucji finansowych. Jednym z istotnych jej wyróżników jest wysoki poziom zaawansowania technologicznego, czego najlepszym dowodem jest coraz powszechniejsze wykorzystanie elektronicznej infrastruktury bankowej do różnych zadań administracji publicznej.
Tej właśnie tematyce poświęcony był kolejny panel konferencji. Zapoczątkowało go wystąpienie szefa Asseco Poland S.A. Adama Górala. Podkreślił on, że przełomowym momentem we współpracy między sektorem bankowym i administracją publiczną było zainicjowanie „Programu Rodzina 500+”. Prelegent ocenił niezwykle optymistycznie perspektyw dalszej kooperacji obu sektorów. Podkreślił, że stwarza ona szansę na osiągnięcie wiodącej pozycji na tle Europy w kolejnym obszarze. Nawiązując do obaw odnośnie ekspansji fintechów, Adam Góral stwierdził, iż przewagą sektora bankowego w tym obszarze jest status instytucji zaufania publicznego. – Ludzie nie chcą kolejnego Amber Gold, chcą firm którym można zaufać – zaakcentował.Następnym punktem programu była debata ekspercka, zatytułowana „Banki w budowie nowoczesnego rynku identyfikacji i usług zaufania w Polsce”. Moderatorem panelu był dr Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich, a w dyskusji uczestniczyli Piotr Alicki, prezes zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.; Rafał Bednarek, wiceprezes zarządu Biura Informacji Kredytowej S.A.; Zbigniew Derdziuk, doradca zarządu mBanku S.A.; Adam Marciniak, dyrektor Pionu Rozwoju i Utrzymania Aplikacji w PKO Banku Polskim S.A.; Mariusz Zarzycki, dyrektor Działu Doradztwa Informatycznego w firmie EY oraz Maciej Maciejewski reprezentujący firmę Visa. Rozpoczynając debatę wiceprezes ZBP nazwał nowy obszar funkcjonowania polskiej bankowości „innowacją w ramach innowacji”. – Czy system bankowy jest przygotowany by podjąć takie wyzwanie? – zapytał panelistów dr Mieczysław Groszek.
REKLAMA
– Polska bankowość jest gotowa zarówno operacyjnie, jak i biznesowo – podkreślił Piotr Alicki, wskazując, że istnieją szanse analogicznej współpracy również z innymi segmentami sektora prywatnego. Prelegenci podkreślali, że przyszłością systemu identyfikacji jest jego federalizacja, co oznacza, iż struktury administracji publicznej kooperują z instytucjami komercyjnymi miast budować własne, kosztowne i mało efektywne rozwiązania. Przykładem instrumentu powstałego w sektorze bankowym, który można wykorzystać do identyfikacji na wielu polach jest platforma antyfraudowa BIK. Wymownym dowodem na perspektywiczność modelu federalistycznego była odbywająca się równolegle z Forum konferencja prasowa resortu finansów, na której zapowiedziano nowe rozwiązania w zakresie wstępnego rozliczania PIT przez urzędy skarbowe. Komunikacja na linii fiskus – podatnik odbywać się będzie poprzez bankowe systemy transakcyjne. Przedstawiciel Visy wskazał z kolei na potencjał zawarty w systemie kart płatniczych, będących wielofunkcyjnym i wszechstronnie zabezpieczonym narzędziem. Ich upowszechnienie predestynuje do wykorzystania w celu szeroko rozumianej identyfikacji.Merytoryczną część Forum zakończyła sesja specjalna, zatytułowana „Nowe programy publiczne dla klientów banków”. Zapoczątkowało ją wystąpienie prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa. – To, co robimy w PFR nie jest konkurencją dla banków tylko ma charakter komplementarny – zaznaczył szef Funduszu. Wskazał, że w ramach nowego podejścia PFR chce zaoferować bankom, inwestorom i samorządom lepiej uporządkowaną ofertę instrumentów rozwojowych, w szczególności tych funkcjonujących w modelu pośrednim. Paweł Borys zapowiedział także kontynuację programu de minimis, który spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony polskich firm, oraz szereg nowych instrumentów wspierania rozwoju. Szczególne miejsce wśród nich ma zająć fundusz CVC, przeznaczony na kreowanie rodzimych podmiotów z branży fintech.– Mamy silny sektor bankowy, nowoczesne technologie, rozwiązania mobilne, dobrych informatyków i matematyków – czyli wszystko co potrzebne, by polski fintech mógł się rozwijać – zauważył Paweł Borys. Inne obszary wchodzące w zakres zainteresowania PFR to m.in. wspieranie mieszkalnictwa, inwestycje infrastrukturalne czy ubezpieczenia eksportowe.
REKLAMA
Zagadnienia związane z optymalnym wykorzystaniem instrumentów rozwojowych i zaangażowaniem banków w to ambitne i odpowiedzialne zadanie poruszano również podczas debaty, moderowanej przez prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza. Wzięli w niej udział: Paweł Borys, Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK; Piotr Stolarczyk, prezes zarządu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. oraz Marcin Szyguła, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Przedstawiciel BGK zapowiedział, że w nowej perspektywie bank dysponuje przeszło 11,5 mld zł na programy rozwojowe, co w porównaniu z poprzednim okresem stanowi niemal czterokrotnie większy budżet. Z tej kwoty aż 6,8 mld przeznaczono na 15 programów regionalnych, 1,8 mld pochłonie kontynuacja instrumentów finansowania innowacji technologicznych, zaś 1 mld zł przypadnie na program operacyjny Polska Cyfrowa. Marcin Szyguła podkreślił, że celem PARP jest dotarcie do firm dotychczas niezainteresowanych środkami unijnymi. Natomiast Piotr Stolarczyk omówił działania podjęte przez KUKE w celu usprawnienia funkcjonowania systemu ubezpieczeń eksportowych. Nawiązując do tej tematyki prezes ZBP zaapelował o utworzenie wspólnej inicjatywy edukacyjnej, mającej za cel kształcenie polskich przedsiębiorców i pracowników sektora finansowego w zakresie finansowania eksportu.Szczegółowa relacja z forum na łamach kwietniowego numeru „Miesięcznika Finansowego BANK”