Forum Bezpieczeństwa Banków: klienci instytucji finansowych mogą czuć się bezpieczni?

Wydarzenia

Polacy mogą czuć się bezpiecznie i ufać sektorowi bankowemu, zapewnił Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, otwierając Forum Bezpieczeństwa Banków.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz na Forum Bezpieczeństwa Banków
Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz na Forum Bezpieczeństwa Banków Fot. ZBP/M. Stokłosa

Polacy mogą czuć się bezpiecznie i ufać sektorowi bankowemu, zapewnił Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, otwierając Forum Bezpieczeństwa Banków.

#KrzysztofPietraszkiewicz, prezes #ZBP na #ForumBezpieczeństwaBanków: sektor bankowy mierzy się z rosnącą liczbą cyberataków, ale nie tych skutecznych #ForumBB #cyberbezpieczeństwo

Jak pokazują badania, zaufanie klientów do banków rośnie. W dużej mierze to zasługa doskonale wykształconej i przygotowanej do swojej pracy kadry.- Mamy blisko 165 tys. świetnie wykształconych pracowników – zauważył prezes ZBP.Czytaj także: Coraz więcej Polaków ufa bankom >>>

Przybywa cyberataków

Nie oznacza to, że sektor nie zmaga się z problemem cyberataków, których, jak zwracał uwagę Krzysztof Pietraszkiewicz na Forum Bezpieczeństwa Banków, przybywa.- Sektor mierzy się jednak z rosnącą liczbą cyberataków, ale nie tych skutecznych. Z roku na rok liczba incydentów ze stratami się zmniejsza. To oznacza, że potrafiliśmy na przestrzeni ostatnich 7 – 8 lat znaleźć sposoby zapobiegania różnym stratom – zaznaczył Krzysztof Pietraszkiewicz. – To jest efektem naszej współpracy z Policją, prokuraturą, Narodowym Bankiem Polskim, Komisją Nadzoru Finansowego, także z Ministerstwem Cyfryzacji w pewnych obszarach – dodał.To, że sektor bankowy jest bezpieczny, jest rezultatem tej współpracy, mówił prezes ZBP.

Mniej oszustw z wykorzystaniem skradzionych dokumentów tożsamości

Dzięki wspólnym działaniom udało się zmniejszyć również liczbę tzw. oszustw na wnuczka czy policjanta, a także wyłudzeń kredytów na skradzione dane osobowe.Jak pokazują dane Związku Banków Polskich, od 2003 roku ponad czterokrotnie wzrosła liczba dokumentów tożsamości, które Polacy zgłosili do Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Jednocześnie w tym czasie ponad trzykrotnie spadła liczba przestępstw z wykorzystaniem dokumentów innej osoby. Od 2008 r. System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE zablokował 75,7 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej kwocie ponad 4,2 miliarda złotych.

Nowe formy zabezpieczeń

Jak przypomniał Krzysztof Pietraszkiewicz, udało się również wypracować standard Polish API, a także nowe formy zabezpieczeń w postaci trwałego nośnika.Czytaj także: Trwały nośnik i blockchain – sposób na oszustwa w sektorze finansowym?- To są rozwiązania, które będą mogły być stosowane i oferowane wszystkim bankom i wszystkim klientom – mówił Krzysztof Pietraszkiewicz.

Kolejne wyzwania przed bankami

Branża nie może jednak spocząć na laurach. Przed bankami z pewnością kolejne wyzwania w obszarze cyberbezpieczeństwa.- Jak zarządzać bezpieczeństwem, co należy zrobić w obszarze bezpieczeństwa przy wzmożonej automatyzacji pewnych procesów bankowości – na to musimy zwrócić uwagę w przyszłości – podkreślił prezes ZBP.Rok 2017 był rekordowy pod względem liczby cyberataków, do jakich doszło na całym świecie. Przyczynia się do tego również rozwój nowych technologii, których coraz powszechniejsze wykorzystywanie, także w bankowości, jest zarówno szansą, jak i zagrożeniem dla branży i klientów banków. Stąd kwestie cyberbezpieczeństwa będą szczególnie ważne dla sektora również w przyszłości, zapewnił prezes ZBP.
Udostępnij artykuł: