Forum Ekonomiczne w Krynicy 2019. Mała firma w banku i chmurze

Firma / Gospodarka / Technologie i innowacje / Wydarzenia

Dzięki rewolucji cyfrowej instytucje finansowe mogą zapewnić przedsiębiorcom z sektora MŚP znacznie większy potencjał wzrostu aniżeli dotychczas – stwierdził podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy Adam Marciniak, wiceprezes PKO Banku Polskiego. Instrumentem wsparcia dla small biznesu może być nie tylko finansowanie bieżącej działalności oraz inwestycji realizowanych przez te podmioty, ale również zasoby informatyczne banków.

Fot. Karol Jerzy Mórawski

Dzięki rewolucji cyfrowej instytucje finansowe mogą zapewnić przedsiębiorcom z sektora MŚP znacznie większy potencjał wzrostu aniżeli dotychczas – stwierdził podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy Adam Marciniak, wiceprezes PKO Banku Polskiego. Instrumentem wsparcia dla small biznesu może być nie tylko finansowanie bieżącej działalności oraz inwestycji realizowanych przez te podmioty, ale również zasoby informatyczne banków.

#AdamMarciniak: Chodzi o to, by drobni przedsiębiorcy byli w stanie z dowolnego miejsca na świecie korzystać z zasobów firmowych #PKOBankPolski #MŚP #ChmuraObliczeniowa #EconomicForum #ForumEkonomiczne #FE2019 @Economic_Forum_ #Krynica2019

Polskie instytucje finansowe znajdują się w ścisłej światowej czołówce – przekonywał z kolei Karol Ignatowicz, partner lokalny firmy doradczej McKinsey and Company. Zwrócił on uwagę na fakt, że niektóre spośród polskich banków uwzględniane są w zestawieniach stu najbardziej innowacyjnych podmiotów sektora w skali globalnej. Owa innowacyjność może okazać się atutem w chwili, kiedy skończy się nadspodziewanie dobra koniunktura i przyjdzie czas recesji.− Potrzebny będzie wówczas nowy motyw wzrostu w postaci innowacyjności. W konsekwencji już dziś należy myśleć o cyfryzacji w sektorze MŚP i publicznym – podkreślił Karol Ignatowicz.Zwrócił też uwagę na fakt, iż pierwszy z tych obszarów dysponuje wyjątkowym potencjałem − niestety, nie przekłada się on zbytnio na funkcjonowanie small biznesu, który w dalszym ciągu w znikomej formie wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania z branży IT.− Mało kto korzysta na przykład z chmury obliczeniowej. Jeśli chodzi o cyfrowy marketing, to sytuacja wygląda znacznie lepiej – dodał reprezentant McKinsey and Company.

Przenieś firmę na bankowy serwer

W jaki sposób skłonić najmniejszych graczy na rynku do używania technologii, które najczęściej kojarzą im się głównie z wysokimi kosztami? Adam Marciniak ocenia, że dużą rolę w tym obszarze odegrać mogą banki, i nie chodzi tu o preferencyjne kredytowanie wdrożeń IT.Zasoby, jakimi dysponują instytucje sektora finansowego i udostępniane klientom systemy bankowości elektronicznej pozwalają na budowę środowiska, które przejmie od mikrusów znaczną część obowiązków.Wiele banków, także i PKO Bank Polski, już dziś dysponuje takimi narzędziami, i udostępnia swym klientom systemy księgowe, instrumenty do zarządzania finansami, a nawet możliwość budowy portalu internetowego w oparciu o bankowe zasoby IT. Ale to nie wszystko.− Chcemy dać naszym klientom możliwość migracji do zintegrowanego środowiska chmurowego – zauważył wiceprezes banku.W takim modelu funkcjonowania wszystkie dane i aplikacje związane z prowadzeniem mikrofirmy znalazłyby się na serwerze zewnętrznym, byłyby więc dostępne z dowolnego miejsca na całym świecie.− Chodzi o to, by drobni przedsiębiorcy byli w stanie z dowolnego miejsca na świecie korzystać z zasobów firmowych − podkreślił Adam  Marciniak.

MŚP musi dojrzeć do chmury

 Przejęcie do chmury umożliwi też korzystanie z zewnętrznych, dostarczonych przez bank narzędzi, za pomocą których firma będzie w stanie na przykład przeprowadzić analitykę danych. Najważniejsza jednak jest kwestia bezpieczeństwa.− Usługi chmurowe zapewnią nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa technologicznego, ale i prawnego, i korzystający z nich będzie mieć pewność, że wszystkie narzędzia pozostają w zgodzie z porządkiem regulacyjnym – dodał wiceszef PKO Banku Polskiego.Kwestie te nabierają szczególnego znaczenia właśnie dzisiaj, kiedy głównym wektorem ataków hakerskich i malwarowych stali się klienci banków, również ci z segmentu MŚP.− Jak zapewnimy bezpieczne środowisko do rozwoju polskiego small biznesu, to będzie najwyższa wartość dla tych firm – zadeklarował Adam Marciniak. Zauważył on równocześnie, że dostarczenie odpowiedniego instrumentarium to niezbędny, ale niewystarczający krok, by small biznes stał się chmurowy.Konieczne są też zmiany w obowiązującym prawie, ale przede wszystkim przebudowa świadomości właścicieli firm.− To w dużej mierze kwestia kultury, kreowania potrzeby korzystania z cloud computingu również na tak niskim szczeblu – ocenił przedstawiciel PKO Banku Polskiego.Karol Ignatowicz przypomniał z kolei, iż przemiana nie może ograniczać się do samych przedsiębiorców, ale musi dotyczyć także i pracowników.− Cyfrowa zmiana dokonuje się nie tylko w działalności operacyjnej ale i w życiu ludzi, za dwadzieścia lat od pracowników będziemy wymagać zupełnie czegoś innego niż dziś – zaznaczył reprezentant McKinsey and Company.
Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: