Forum Ekonomiczne w Krynicy 2019. PGE i PKN Orlen podpisały list intencyjny ws. współpracy w morskiej energetyce wiatrowej

Czysty zysk / Wydarzenia

Polska Grupa Energetyczna (PGE) i PKN Orlen podpisały list intencyjny w sprawie organizacji współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Wiatraki na morzu
Wiatraki na morzu Fot. stock.adobe.com/Shutter81

Polska Grupa Energetyczna (PGE) i PKN Orlen podpisały list intencyjny w sprawie organizacji współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

.@Grupa_PGE i @PKN_ORLEN podpisały na @Economic_Forum_ list intencyjny w sprawie organizacji współpracy na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej #OZE #EconomicForum #ForumEkonomiczne #FE2019 #Krynica2019

"Cieszę się, że Polska wpisuje się w globalny trend dotyczący inwestycji w morską energetykę wiatrową. W Polityce Energetycznej Państwa założyliśmy ok. 10 GW mocy z morskiej energetyki wiatrowej" - powiedział wiceminister energii Krzysztof Kubów podczas uroczystości podpisania listu w czasie XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy."Musimy działać, inwestować, analizować wszelkiego rodzaju koszty. Byłoby rzeczą niemądrą, gdybyśmy nie współpracowali. Współpraca będzie optymalizować koszty, ale to też proces logistyki, przygotowania tej inwestycji, ten list ma służyć optymalizacji" - wskazał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek."Mogę tylko wyrazić optymizm, że polskie czempiony potrafią współpracować, wykorzystywać swój potencjał i się nim dzielić" - dodał prezes PGE Henryk Baranowski.Czytaj także: Szukaj orlen Forum Ekonomiczne w Krynicy 2019. Ranking największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej, na czele PKN Orlen >>>

PKN Orlen rozmawia z "dwucyfrową liczbą" partnerów ws. morskich farm wiatrowych

Liczba potencjalnych partnerów do projektów morskiej energetyki wiatrowej, z którymi rozmawia PKN Orlen, jest dwucyfrowa, poinformował prezes Daniel Obajtek."Rozmawiamy z partnerami nie tylko z Europy, ale i spoza Europy. Liczba partnerów, z którymi rozmawiamy jest dwucyfrowa" - powiedział Obajtek dziennikarzom w kuluarach XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.Potwierdził też, że PKN Orlen chce wybrać partnera do farm wiatrowych na Bałtyku do końca tego roku.

Prezes PGE: rozmawiamy z czterema partnerami w sprawie inwestycji w offshore

PGE jest na ostatnim etapie wyboru zagranicznego partnera przy realizacji inwestycji w morską energetykę wiatrową, wyłoniona została krótka lista czterech potencjalnych partnerów, poinformował prezes Henryk Baranowski."Jesteśmy na ostatnim etapie wyboru partnera dla inwestycji w offshore, mamy krótką listę czterech podmiotów, a do końca października powinniśmy być w stanie być może ogłosić negocjacyjną dwójkę" - powiedział Baranowski dziennikarzom w kuluarach XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.Potwierdził jednocześnie, że ostateczny wybór partnera do tej inwestycji powinien nastąpić najpóźniej do końca 2019 roku."Być może uda się nawet wcześniej" - zaznaczył prezes PGE.Baranowski potwierdził, że w pierwszym etapie spółka chce wybudować na Bałtyku morskie farmy wiatrowe o mocy 1 GW kosztem ok. 12 mld zł, natomiast do roku 2030 łączna moc morskich farm grupy powinna wynosić co najmniej 2,5 GW.

PKN Orlen i PGE nie planują współpracy kapitałowej w sprawie offshore

Podpisany w Krynicy list intencyjny pomiędzy PKN Orlen i PGE w sprawie organizacji współpracy na rzecz morskiej energetyki wiatrowej nie oznacza współpracy kapitałowej obu firm przy inwestycjach w offshore, zapewnili prezesi obu koncernów Daniel Obajtek i Henryk Baranowski."List dotyczy współpracy w zakresie wspólnych prac logistyczno-organizacyjnych, wymiany doświadczeń, danych i know-how" - powiedział dziennikarzom Baranowski po podpisaniu listu intencyjnego w kuluarach XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.Wśród pól potencjalnej współpracy wymienił badania wietrzności czy kwestie infrastruktury przyłączeniowej."Pamiętajmy, że przyłącza to co najmniej 20% kosztów całej inwestycji" - zaznaczył szef PGE.Czytaj także: Forum Ekonomiczne w Krynicy 2019. PGE i PKP podpisały list intencyjny ws. projektów fotowoltaicznych >>>Prezes PKN Orlen dodał, że współpraca obu firm ma mieć miejsce do etapu logistyki."Zdecydowanie obniży ona koszty, możemy wymienić się badaniami wietrzności czy badaniami geologicznymi. Największej optymalizacji spodziewam się w elemencie przyłączy" - powiedział.Grupa PGE wytwarza 43% produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42%) w Polsce oraz 25% ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9% krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40% powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25% klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30% odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 25,95 mld zł w 2018 r.Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: