Forum Ekonomiczne w Krynicy 2019. PGE i PKP podpisały list intencyjny ws. projektów fotowoltaicznych

ESG / Wydarzenia

Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisała z Polskimi Kolejami Państwowymi (PKP) list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych, poinformowali przedstawiciele spółek. Inwestycje zostaną zrealizowane na terenach należących do PKP, które są jednym z największych w kraju właścicieli nieruchomości.

Logo PGE
Źródło: PGE

Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisała z Polskimi Kolejami Państwowymi (PKP) list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych, poinformowali przedstawiciele spółek. Inwestycje zostaną zrealizowane na terenach należących do PKP, które są jednym z największych w kraju właścicieli nieruchomości.

Projekty w zakresie energetyki fotowoltaicznej, które będą realizowane w ramach współpracy @Grupa_PGE i @PKP_SA mogą zostać uruchomione w 2022-2023 r. #Krynica2019 #EconomicForum #ForumEkonomiczne #FE2019 @Economic_Forum_

"Grupa PGE jest liderem segmentu odnawialnych źródeł energii w Polsce. Mamy największy udział w hydroenergetyce i energetyce wiatrowej. Zainicjowana dzisiaj współpraca z PKP jest kolejnym krokiem, by zbudować podobną pozycję również w branży fotowoltaicznej. Dzięki takim inwestycjom zwiększamy udział bezemisyjnych źródeł energii w naszym kraju i przyczyniamy się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki" - powiedział prezes PGE Henryk Baranowski, podczas konferencji prasowej w kuluarach XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy."Udało się rozpocząć proces, który jeszcze niedawno wydawał się niemożliwy do zrealizowania. Były zarzuty, że nieruchomości PKP nie są optymalnie wykorzystywane. Ale znaleźliśmy pomysł i bardzo się cieszę, że zaczynamy współpracę. Będziemy się trochę uczyć tego przedmiotu, ale robimy to razem z najlepszymi specjalistami" - dodał prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński.Czytaj także: Forum Ekonomiczne w Krynicy 2019. KGHM i PGE podpisały list intencyjny ws. współpracy przy projektach fotowoltaicznych >>>

P.o. prezesa PGE Energia Odnawialna Arkadiusz Sekściński wyjaśnił, że spółka przewiduje udział projektów fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym lub w ramach umowy corporate Power Purchase Agreements (PPA). Umożliwi to PKP dokonywanie zakupów zielonej energii bezpośrednio z realizowanych inwestycji.Czytaj także: Tania energia: OZE wygrywa z elektrowniami węglowymi i gazowymi >>>PGE chce wytypować spośród gruntów PKP działki odpowiednie pod budowę farm fotowoltaicznych. Pierwsze takie grunty, położone w województwach śląskim, łódzkim, podlaskim i podkarpackim, korzystne z punktu widzenia energetyki solarnej, zostały już wstępnie wyselekcjonowane. Co ważne, PKP zadeklarowały też zainteresowanie zakupem energii elektrycznej wyprodukowanej przez realizowane w ramach porozumienia instalacje PV, wyjaśnili przedstawiciele spółek.W najbliższych miesiącach zespół projektowy złożony z ekspertów PKP i PGE dokona pełnego przeglądu gruntów i wytypuje najlepsze spośród nich pod inwestycje. Sygnatariusze listu zakładają, że umowa na realizację pierwszego takiego projektu zostanie podpisana nie później niż w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Projekty fotowoltaiczne PGE i PKP mogą zostać uruchomione w 2022-2023 r.

Projekty w zakresie energetyki fotowoltaicznej, które będą realizowane w ramach ogłoszonej dziś współpracy Polskiej Grupy Energetycznej i Polskich Kolei Państwowych mogą zostać uruchomione w 2022-2023 r., poinformował p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna Arkadiusz Sekściński."Dzisiaj mamy 130 ha terenów wyselekcjonowanych pozytywnie. Jak wiadomo, to przełoży się na ok. 60-70 MW. Żeby zweryfikować te [wszystkie] 100 tys. ha daliśmy sobie czas do końca tego roku" - powiedział Sekściński podczas konferencji prasowej na XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy."Generalnie dewelopment takich projektów trwa ok. roku - półtora i budowy też ok. półtora roku, stąd 2022-2023 to jest taki realny [termin uruchomienia]" - dodał Sekściński.Prezes PGE Henryk Baranowski ocenił, że potencjał współpracy jest duży."Pamiętajmy, że PKP oprócz nieruchomości ma też budynki, dworce, które też są znakomitym miejscem, może nie do aż tak dużych projektów, ale są interesujące" - wskazał.Baranowski potwierdził też, że finansowanie będzie leżeć po stronie PGE, a PKP udostępni grunty.PGE podkreśla także, że przedsięwzięcie realizowane z PKP wpisuje się w Program PV Grupy PGE, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej. Podobne porozumienia PGE Energia Odnawialna podpisała już m.in. z Grupą Azoty Kopalnie i Zakładami Chemicznymi Siarki "Siarkopol". Inwestycja o mocy zainstalowanej 5 MW i rocznej produkcji 4,97 GWh powstanie na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych w świętokrzyskim Osieku. Według planów, elektrownia składająca się z ok. 16 tys. paneli fotowoltaicznych rozpocznie działalność w połowie 2022 r.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: