Forum Liderów Banków Spółdzielczych: Cyfryzacja to szansa a nie wyrok

NBS 2018/10

Digitalizacja gospodarki nie oznacza końca bankowości relacyjnej, stanowi natomiast impuls do refleksji nad docelowym modelem działania lokalnych instytucji finansowych. Przemyślana automatyzacja, obejmująca w pierwszej kolejności procesy backoffice’owe i proste usługi finansowe nie tylko nie osłabi kluczowej przewagi spółdzielców, ale stwarza całkiem nowe możliwości podtrzymywania więzi z klientem. Poczesne miejsce w procesie cyfrowej transformacji przypada bankom zrzeszającym – powinny one przyjąć rolę fintechów, świadczących usługi dla przynależnych instytucji finansowych.

Karol Jerzy Mórawski

Rozważań nad miejscem bankowości spółdzielczej w dobie cyfrowej rewolucji i podyktowanych nią gruntownych przemian organizacyjnych i społecznych nie mogło zabraknąć podczas tegorocznego Forum Liderów Banków Spółdzielczych. – Bankowość spółdzielcza musi być ambitna, zyskowna, tworzyć wartość dodaną dla regionu i budować pozycję rynkową – ta wizja sektora zaprezentowana przez doradcę zarządu Związku Banków Polskich Andrzeja Banasiaka nie budzi chyba niczyich zastrzeżeń. Rzecz w tym, że faktyczna sytuacja spółdzielców w jakże wielu przypadkach odbiega od wskazanego ideału i bynajmniej nie jest to tylko skutek regulacyjnego tsunami czy rosnącej presji ze strony banków komercyjnych i fintechów.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: