Forum Usług Płatniczych: Michał Polasik – Technologie, które mogą zdominować rynek

Multimedia

Dr hab. Michał Polasik – adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Od strony konsumenta ważne jest to, co wpływa na jego zachowanie, wygodę, szybkość obsługi i może zmienić jego przyzwyczajenia, które są w dużej mierze gotówkowe lub zestandaryzowano-kartowe.

Ważna jest biometria – od tradycyjnych rozwiązań, takich jak biometria odcisku palca, naczyń krwionośnych, następnie biometria siatkówki, tęczówki, mamy biometrię twarzy, ale też głosu, zachowań, ale też łączenie rodzajów. To może sprawić, że płatności będą zupełnie bezwysiłkowe, bez znaczącego świadomego udziału konsumenta realizowane, staną się wygodniejsze. Możliwość integracji biometrii z konkretną usługą w sposób wydajmy może spowodować, że przesunie się to w różnych kierunkach. W tej chwili obserwowany jest biometryczny wyścig wśród graczy na rynku zarówno technologicznym, jak i dostawców usług finansowych.

Zobacz i posłuchaj rozmowy na naszym kanale aleBankTV na YouTube albo na końcu artykułu

Drugim ważnym trendem jest mobilność, czyli integracja wielu usług technologii poprzez urządzenie mobilne, które jest nie tylko komputerem, ale łączy bardzo wiele funkcji technologii. Mamy technologię Bluetooth Low Enegry , poprzez mobile urządzenia integruje się biometria i mobilność, ruch, szybkość życia konsumentów – otwiera to na sektor dotyczący mikro płatności i internetu rzeczy. Mobilność jest centrum, a osobnym obszarem jest internet rzeczy gdzie nasze urządzenia mogłyby funkcjonować, opłacać korzystanie z usług za nas, samodzielnie, w pewnym sensie autonomicznie.

Biorąc pod uwagę jak wiele pojedynczych transakcji może być realizowanych, np. za każdą sekundę parkowania, za przejazd autobusem miejskim – jeżeli to weźmiemy pod uwagę to jest to gigantyczny segment, ogromny potencjał. Mogą się też rozwinąć nowe usługi dzięki możliwościom zapłacenia. Możliwość zapłacenia za treść, przeczytanie artykułu choćby jedną setną grosza może spowodować, że cały biznes jeżeli chodzi o treść, dostęp w internecie zacznie się inaczej porządkować i model biznesowy funkcjonowania w internecie się zmieni. Jest to jedna z wizji, w której płatności mogą odegrać kluczową rolę.

Odrębnym kierunkiem jest kryptografia i Blockchain, czyli rozproszone przetwarzanie, otwarte platformy i radykalne wizje na zmianę modelu funkcjonowania usług płatniczych, usług związanych z tożsamością wokół Blockchaina. Myślę, że jest o czym dyskutować.

Udostępnij artykuł: