„Frakersi”, historia zwykłych chłopaków, którzy zmienili krajobraz energetyczny świata – już w księgarniach

Polecamy

Frakersi to historia rewolucji energetycznej, która zdarzyła się na naszych oczach. Choć  wiele w niej pasjonujących szczegółów o wydobyciu gazu łupkowego, rynku ropy i międzynarodowych trendach, to przede wszystkim jest to fascynująca opowieść o ludziach. O ich sukcesach, porażkach, wielkich fortunach i bankructwach, o sytuacjach bez wyjścia, tupecie, wierze, albo jej braku. Frakersi to historia przedsiębiorczości.

Przez ostatnie dziesięciolecia eksperci rynku energii snuli dramatyczne wizje na temat nieuniknionych niedoborów ropy naftowej i gazu ziemnego. Polityczni decydenci zastanawiali się, jak będzie wyglądał świat, w którym popyt na te surowce zacznie przewyższać podaż. Na naszych oczach koncerny zaczęły śrubować ceny energii do granic możliwości, siejąc tym samym coraz większy niepokój wśród odbiorców. Do czasu.

Garstka amerykańskich zapaleńców, wśród których znaleźli się Aubrey McClendon, Harold Hamm i Mark Papa, uparła się bowiem na poszukiwanie ropy i gazu w szczególnym rodzaju skały – łupku. Byli przekonani, że znajdują się w nim nieprzebrane złoża tych surowców. Musieli tylko znaleźć sposób, aby się do nich dostać. W tym samym czasie największe firmy naftowe stopniowo rezygnowały z poszukiwania nowych źródeł energii na amerykańskiej ziemi. Coraz bardziej realna wydawała się wizja kryzysu energetycznego na świecie.

Poszukiwacze czarnego złota byli jednak zdeterminowani. Konsekwentnie eksperymentując ze szczelinowaniem hydraulicznym, czyli frakowaniem,  w straszliwie gęstych skałach dokonali historycznego przełomu.

„Frakersi” autorstwa Gregory Zuckermana to pasjonująca książka o ludziach, którzy zmienili kurs historii gospodarczej, środowiskowej i geopolitycznej świata.

O Autorze:

Gregory Zuckerman jest amerykańskim dziennikarzem ekonomicznym i biznesowym. Pisze dla „Wall Street Journal” i komentuje w stacjach telewizyjnych CNBC oraz Fox Business. Jest autorem bestsellerowej książki „The Greatest Trade Ever”, opowiadającej o tym, jak w 2007 r. amerykański inwestor John Paulson zarobił miliardy dolarów dzięki skomplikowanym instrumentom finansowym opartym na przeszacowanym rynku kredytów hipotecznych. Zuckerman dwukrotnie zdobył nagrodę Geralda Loeba oraz nagrodę dziennikarską New York Press Club. Ukończył Uniwersytet Brandeis. Mieszka w New Jersey z żoną i dwoma synami. Jest fanem bejsbolu.

Recenzja:

Są przynajmniej dwa powody, dla których warto przeczytać „Frakersów”. Pierwszy to podana w przystępny sposób wiedza o węglowodorach zawartych w skałach łupkowych, leżących zazwyczaj kilometry pod powierzchnią ziemi, o tym, jak się do nich dobrać i co z tego wynika. Drugi powód jest istotniejszy. To pojawiająca się przed czytelnikiem szansa uświadomienia sobie jakich warunków wymagają i w jakich następują wielkie przełomy technologiczne.

Tomasz Konik
Partner, Lider Zespołu Energii i Zasobów Naturalnych w Deloitte
(fragment przedmowy do wydania polskiego)

Partner wydania:

Deloitte

SERIA ENERGIA:

Przegląd najlepszej zagranicznej i polskiej literatury poświęconej energii i jej roli w życiu człowieka, a także związanych z nią wyzwań dotyczących m.in. bezpieczeństwa energetycznego, konsekwencji zmiany klimatu, realnych rozmiarów i dostępności zasobów złóż surowców i związanych z nimi inwestycji.

Źródło: Kurhaus Publishing

Udostępnij artykuł: