Francuskie nieruchomości tanieją pomimo taniego kredytu

Finanse i gospodarka

Już od ponad dwóch lat ceny nieruchomości we Francji maleją - wynika z danych prezentowanych przez tamtejszy urząd statystyczny. Trzeba jednak przyznać, że w trakcie trwającej przeceny łączny spadek był niewielki (około 5%). W samym Paryżu nieruchomości tanieją od ponad roku. Od początku stycznia br. paryskie mieszkania straciły na wartości 1,2% pozostając wciąż na relatywnie wysokim poziomie (8,1 tys. euro za metr wg danych francuskiego stowarzyszenia notariuszy).

Dla porównania wg NBP w Warszawie przeciętna cena transakcyjna mieszkania używanego wyniosła w trzecim kwartale br. 7053 zł, czyli o ponad 4 razy mniej niż w Paryżu.

Francuska przecena może zaskakiwać biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z rekordowo niskim kosztem kredytów hipotecznych nad Sekwaną. Jak szacuje firma French Private Finance średnie oprocentowanie hipoteki wyniosło w sierpniu br. 2,7%. Dla porównania w Polsce Lion’s House szacował w listopadzie przeciętne oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego na około 3,8%.

Konsekwencją niskiego kosztu kredytów nad Loarą jest bijąca rekordy liczba zawieranych transakcji. W sierpniu annualizowana liczba sprzedanych mieszkań szacowana była na 732 tys. To o 8% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Jeszcze większe ożywienie widoczne jest w Paryżu, gdzie liczba zawartych transakcji wzrosła o 12% (r/r).

Francuscy analitycy za powód spadków cen uznają słabą kondycję gospodarki (wzrost PKB za II kw. wyniósł tylko 0,1% r/r).

W opinii portalu Global Property Guide nie bez znaczenia może mieć też ustawa regulująca poziom czynszów najmu. Prawo jest jednym z powodów, dla których inwestorzy, którzy kupili nieruchomości na wynajem, osiągają dziś niewysokie zyski (około 3% wartości nieruchomości rocznie w Paryżu), a sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Po ostatniej nowelizacji ustawy regulującej poziom czynszów spodziewane są bowiem nawet dwucyfrowe spadki stawek za wynajem. W efekcie dla inwestorów rynek ten jest mało atrakcyjny, a z drugiej strony najemcom nie zawsze opłaca się zakup mieszkania zamiast najmu. Czynniki te ograniczają popyt na nieruchomości we Francji pomimo rekordowo taniego kredytu.

LICZBA TYGODNIA
568 mld euro – taka kwota trafiła na konta właścicieli mieszkań na wynajem w Europie w 2013 r. – wynika z szacunków Lion’s Bank.

NIERUCHOMOŚĆ TYGODNIA
Luksusowa willa w Cannes. Dom z 6 sypialniami, basenem i tarasem, z którego można podziwiać morze i Wyspy Leryńskie. Dom o powierzchni około 500 m kw. znajduje się na wzgórzu zwanym wzgórzem miliarderów.

Cena: 12,3 mln USD
Lokalizacja: Cannes, Francja
Źródło: Fine & Country
141204.willa.w.cannes.fine.country.02.600141204.willa.w.cannes.fine.country.03.600

CENY NIERUCHOMOŚCI NA ŚWIECIE: FRANCJA
141205.lionstribiune.wykres.01.600

Źródło: Lion’s Bank

Udostępnij artykuł: