Frank Szwajcarski najtańszy od ośmiu miesięcy

Finanse i gospodarka

Marzec wita posiadaczy kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich nie tylko zbliżającą się wiosną, lecz także najniższym od 8 miesięcy kursem szwajcarskiej waluty. Obserwowany dziś, tj. 16 marca, poziom 3,42 zł za franka ostatni raz widziany był pod koniec lipca 2011 r. Przecena franka szczególnie przybrała na sile wraz z początkiem roku 2012 r. na fali umocnienia złotego względem euro i dolara.

Obecnie poziomy na których znajduje się frank szwajcarski zachęcają do zabezpieczenia się na najbliższą przyszłość i dokonania większych zakupów tej waluty z myślą o spłacie kolejnych rat kredytów hipotecznych. W tym celu warto rozejrzeć się na rynku wymiany walut za pośrednikiem, który zaoferuje nam najniższe spready walutowe (spread – różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży jednostki waluty) przy zakupie franka.

Kantory internetowe oferują znacznie niższe spready niż banki czy kantory tradycyjne. W naszym kantorze maksymalne wysokości spreadów dla EUR i USD to 0,03 PLN, a dla CHF i GBP to 0,06 PLN, zaś kurs wymiany jest zależny do kwoty transakcji. Korzystając z internetowykantor.pl potencjalny kredytobiorca oszczędza na miesięcznej racie kredytu w walutach obcych nawet do pięciu procent – mówi Michał Czekalski, partner zarządzający internetowykantor.pl

Pomimo że grono posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich systematycznie spada, to cały czas stanowią oni istotną grupę kredytobiorców. Z raportu przygotowanego za IV kwartał 2011 roku przez AMRON-SARFIN wynika, że wartość nowych kredytów w CHF wyniosła ponad 600 mln zł (5,7% spośród wszystkich nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych), zaś cały rok 2011 przyniósł najwyższy od momentu rozpoczęcia kryzysu finansowego w 2008 roku czynny przyrost umów kredytowych w polskich bankach (181 866 umów).

 

Żródło: internetowykantor.pl

 

Udostępnij artykuł: