Frank szwajcarski – waluta świata: Pożegnanie franka

NBS 2011/12

Frank szwajcarski obok dolara amerykańskiego, euro, funta szterlinga i jena japońskiego należy do najważniejszych walut wymienialnych na świecie. Uznawany jest za "wielką walutę małego kraju".

Frank szwajcarski obok dolara amerykańskiego, euro, funta szterlinga i jena japońskiego należy do najważniejszych walut wymienialnych na świecie. Uznawany jest za "wielką walutę małego kraju".

Prof. dr hab. Eugeniusz Gostomski

Frank szwajcarski, oznaczany symbolem CHF (z łacińskiego Confoederatio Helvetica Franc), w postaci gotówkowej jest emitowany przez znany z konserwatywnej polityki monetarnej Szwajcarski Bank Narodowy (SNB), który stoi na straży jego stabilnej wartości. Od 1924 r. stanowi także oficjalną walutą Księstwa Liechtenstein, a ponadto posługują się nim jako oficjalnym środkiem płatniczym mieszkańcy włoskiej eksklawy Campione d’Italia.

Bezpieczny port dla inwestorów Frank zawsze był bezpiecznym portem dla inwestorów, tak prywatnych, jak i instytucjonalnych z całego świata, co jeszcze bardziej uwidoczniło się po wybuchu globalnego kryzysu finansowego latem 2007 r. i w związku z nasilaniem się od dwóch lat kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Jakie są przyczyny tego fenomenu?

Gospodarka narodowa Szwajcarii jest mała, ale nowoczesna i otwarta na świat. Na rynkach zagranicznych znane są nie tylko szwajcarskie zegarki, sery i czekolada. W 2008 r. wartość eksportu Szwajcarii w relacji do PKB stanowiła 57 proc. Szwajcarskie banki i towarzystwa ubezpieczeniowe cenione są za wysokie standardy obsługi klientów. Mocną stroną gospodarki są też zdrowe finanse publiczne. Deficyt budżetowy nie przekracza 1 proc., a kraj ten posiada wierzytelności zagraniczne o wartości 131 proc. PKB. Ponadto ma do swojej dyspozycji 1040 ton złota monetarnego, którego wartość pokrywa 27 proc. długu publicznego (dla porównania w Niemczech dług publiczny jest pokryty złotem tylko w 7 proc.).

Bardzo poszukiwaną przez inwestorów walutą frank szwajcarski stał się już w czasie drugiej wojny światowej, kiedy Szwajcaria była azylem dla kapitałów z krajów ogarniętych wojną. Szwajcaria jako państwo neutralne nie uczestniczyła w konferencji monetarnej w Bretton Woods w 1944 r. i nie przystąpiła do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego (członkiem tych organizacji została dopiero w 1992 r.). W systemie sztywnych kursów walutowych w latach 1947-1971, nazywanym systemem z Bretton Woods, frank szwajcarski z parytetem 0,203125 g złota był powiązany z dolarem amerykańskim (1 USD = 4,375 CHF). Wraz z przejściem do systemu płynnych kursów w latach siedemdziesiątych XX wieku nastąpiła silna aprecjacja franka.

Rezerwa światowej finansjery

Frank jest ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: