Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy współorganizatorem spotkania z historią bankowości

Bankowość

W najbliższych dniach w Warszawie odbędzie się konferencja EABH (European Association for Banking and Financial History). W tym roku, tematem wydarzenia będą: “Zagraniczne instytucji finansowe i narodowe systemy finansowe". Organizatorami konferencji są Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy oraz Narodowy Bank Polski.

W najbliższych dniach w Warszawie odbędzie się konferencja EABH (European Association for Banking and Financial History). W tym roku, tematem wydarzenia będą: “Zagraniczne instytucji finansowe i narodowe systemy finansowe". Organizatorami konferencji są Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy oraz Narodowy Bank Polski.

Konferencja EABH to cykliczne wydarzenie, organizowane rok rocznie już od 23 lat, mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. W dniach 7-8 czerwca  w Warszawie gościć będziemy czołowych badaczy historii bankowości, światowej sławy ekspertów w dziedzinie ekonomii, ekonomistów, archiwistów oraz bankowców z całej Europy,  a także z Ameryki oraz Azji. Polska już po raz drugi jest gospodarzem konferencji, po raz pierwszy na terenie naszego kraju odbyła się ona w roku  2000.

Konferencja EABH to wydarzenie międzynarodowej rangi. Swoją obecność na tegorocznej edycji zapowiedzieli m.in. akademicy z Harvard University, Princeton University, British Museum, Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Warszawskiego, a także bankowcy z Banque de France, Bank of Portugal oraz wielu innych znanych na całym świecie placówek naukowych. W tym roku  w ramach wykładów poruszone zostaną takie wydarzenia jak doświadczenia europejskiej bankowości w kontekście rozwoju handlu międzynarodowego w XIX i XX wieku, zagraniczna aktywność banków z perspektywy historycznej i dnia dzisiejszego, czy obecność kapitału zagranicznego w bankowości polskiej w okresie międzywojennym.

Oprócz wykładów i paneli dyskusyjnych goście konferencji będą mogli wziąć udział  w warsztatach dotyczących roli archiwów, muzeów oraz centrów nauki w promocji edukacji finansowej. Jednym z najciekawszych będzie niewątpliwie ten prowadzony przez Marcina Murawskiego Dyrektora Departamentu Sektora Publicznego Citi Handlowy "Obecne i przyszłe tendencje w bankowości międzynarodowej. Czy bankowość w Europie Wschodniej się opłaca". Jego gośćmi będą: Andrzej Reich (Dyrektor Departamentu Regulacji Bankowych, Instytucji Płatniczych i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych KNF), Dariusz Daniluk (Prezes Zarządu BGK) oraz Hugo Bänziger (Prezes Zarządu Eurex).

EABH (The European Association for Banking and Financial History)

Stowarzyszenie istnieje od roku 1990, jako platforma dialogu i wymiany doświadczeń historyków, archiwistów, ekonomistów i bankowców. Wspiera ochronę dokumentacji historycznej dotyczącej bankowości i finansów, zapewnia doradztwo i organizuje szkolenia dla archiwistów. Zajmuje  się w głównej mierze historią gospodarczą, robi to jednak przez pryzmat dnia dzisiejszego i obecnej sytuacji ekonomicznej.

Członkami EABH są czołowe europejskie instytucje finansowe, m. in.: HSBC, ABN Amro, ING Group, Credit Suisse Group, Deutsche Bank czy Unicredit. Polskę na forum EABH reprezentują Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy oraz Narodowy Bank Polski.

Konferencja to jednak nie jedyny projekt, w który angażuje się Fundacja w ramach EABH. Wspiera ona Stowarzyszenie w ramach programu Archival Legislation for Finance in Europe mającego celu zebranie doświadczeń różnych krajów i instytucji z zakresu regulacji dotyczących archiwów, prawa archiwalnego i zarządzania dokumentacją. Pozwoli to na wypracowanie wskazówek i propozycji zmian w prawie archiwalnym, które miałyby umożliwić lepszą ochronę historycznego dziedzictwa instytucji finansowych w Europie.

Źródło: Citi Handlowy

Udostępnij artykuł: