Fundusz Ekspansji Zagranicznej po raz kolejny współpracuje z Elemental Holding

Gospodarka

Grupa Elemental Holding, producent strategicznych dla gospodarki surowców, sfinalizowała przejęcie spółki Maryland Core Inc. w Stanach Zjednoczonych. Jest to kolejna, już czwarta, inwestycja zagraniczna tej spółki realizowana we współpracy z Funduszem Ekspansji Zagranicznej, zarządzanym przez PFR TFI, poinformował w wydanym komunikacie Fundusz .

gospodarka, Polska, flaga, człowiek z lornetką
Fot. stock.adobe.com /Berchtesgaden

Grupa Elemental Holding, producent strategicznych dla gospodarki surowców, sfinalizowała przejęcie spółki Maryland Core Inc. w Stanach Zjednoczonych. Jest to kolejna, już czwarta, inwestycja zagraniczna tej spółki realizowana we współpracy z Funduszem Ekspansji Zagranicznej, zarządzanym przez PFR TFI, poinformował w wydanym komunikacie Fundusz .

Wcześniej FEZ wspólnie z Elemental Holding zrealizowali projekty na Litwie, w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

To przykład wieloletniej kooperacji i wspólnych projektów ekspansji zagranicznej polskiego przedsiębiorstwa i FEZ.

Nowa inwestycja w USA

Elemental Holding od lat konsekwentnie realizuje strategię ekspansji zagranicznej, której celem jest zdobycie pozycji globalnego lidera w odzysku metali wysokocennych. Zakup spółki Maryland Core Inc., to kolejna inwestycja na amerykańskim rynku, która była możliwa m.in. dzięki współpracy z Funduszem Ekspansji Zagranicznej.

W grudniu 2019 r. Grupa Elemental Holding, dzięki współfinansowaniu z FEZ zakupiła pakiet kontrolny spółki PGM of Texas, co było pierwszą inwestycją FEZ w Ameryce Północnej. Wcześniejsza współpraca dotyczyła ekspansji na rynku litewskim i niemieckim.

– Kolejna transakcja zrealizowana przez Grupę Elemental Holding we współpracy z Funduszem Ekspansji Zagranicznej potwierdza gotowość polskich podmiotów do zajmowania coraz silniejszej pozycji w międzynarodowym łańcuchu dostaw surowców strategicznych dla rozwoju gospodarki.

Oferowane przez FEZ finansowanie kapitałowe trafia w oczekiwania polskich przedsiębiorców, umożliwiając im prowadzenie ambitnej polityki inwestycyjnej na zagranicznych rynkach – mówi Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych PFR TFI S.A.

Czytaj także: Inwestycje zagraniczne szansą na wyjście z kryzysu, Fundusz Ekspansji Zagranicznej wspiera polskie firmy

Grupa Elemental Holding jest obecna w 15 krajach i zajmuje się recyclingiem i obrotem surowców niezbędnych dla gospodarki. W sposób zrównoważony i z dbałością o środowisko przetwarza  odpady ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz metale ze zużytych katalizatorów. Jest czołowym dostawcą surowców do hut i rafinerii.

Oferowane przez FEZ finansowanie kapitałowe trafia w oczekiwania polskich przedsiębiorców, umożliwiając im prowadzenie ambitnej polityki inwestycyjnej na zagranicznych rynkach

Inwestycje zagraniczne grupy Elemental Holding pozwalają jej na skuteczną realizację strategii, która zakłada budowę największego podmiotu, zajmującego się pozyskiwaniem oraz zieloną produkcją metali szlachetnych, w tym platynowców, takich jak platyna, pallad, rod, i miedziowców – srebro i złoto.

Poprzez integrację przedsiębiorstw o tym samym profilu działalności grupa inwestuje w najnowsze technologie.  Dzięki temu proces produkcji jest zarówno efektywny kosztowo, jak i optymalny dla środowiska. Wartość transakcji przejęcia Maryland Core Inc. wyniosła około 11 mln USD.

Czytaj także: Forum Bankowe 2021 o nowych projektach strategicznych dla Polski i sektora bankowego

Udana współpraca sprzyja kontynuacji

Zarządzany przez PFR TFI, Fundusz Ekspansji Zagranicznej może pochwalić się udaną współpracą z wieloma partnerami, w tym z Elemental Holding. Przykładem tego są kolejne umowy i wspólne inwestycje.

Kooperacja rozpoczęła się w 2017 r. umową inwestycyjną dotyczącą litewskiej spółki EMP Recycling. FEZ zakupił wtedy 49% udziałów w spółce zależnej grupy ‒ UAB „EMP recycling” na Litwie, co pozwoliło Elemental Holding na realizację kolejnych akwizycji i dalszy rozwój grupy.

W 2019 roku FEZ dołączył do inwestycji Elemental Holding w niemiecką spółkę Recat, co pozwoliło na zwiększenie skali działalności polskiej spółki na rynku recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych w Europie Zachodniej.

Również w 2019 r. fundusz rozszerzył współpracę z Elemental Holding współfinansując kolejną inwestycję zagraniczną spółki w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Elemental Holding nabył wówczas 66% udziałów amerykańskiej spółki PGM of Texas LLC.

Czytaj także: Bank Światowy: ożywieniu w 2021 roku w Europie Środkowej sprzyjać będzie m.in. polityka stóp procentowych w Polsce

Udostępnij artykuł: