Fundusz Mieszkań na Wynajem rozszerza ofertę o kolejne lokale

Tylko u nas

Fundusz Mieszkań na Wynajem BGK, który wcześniej inwestował w Gdańsku i Poznaniu, rozszerzył swoją działalność wynajmu na aglomerację warszawską. 14 Lipca 2015 roku udostępnił ofertę 122 mieszkań przy ul. Grochowskiego 5 w podwarszawskim Piasecznie. Są to w pełni umeblowane mieszkania jedno, dwu, trzy oraz czteropokojowe o zróżnicowanych metrażach zaczynających się od 32 m². Większość mieszkań posiada balkony lub tarasy, a te na parterze - ogródki.

Fundusz Mieszkań na Wynajem BGK, który wcześniej inwestował w Gdańsku i Poznaniu, rozszerzył swoją działalność wynajmu na aglomerację warszawską. 14 Lipca 2015 roku udostępnił ofertę 122 mieszkań przy ul. Grochowskiego 5 w podwarszawskim Piasecznie. Są to w pełni umeblowane mieszkania jedno, dwu, trzy oraz czteropokojowe o zróżnicowanych metrażach zaczynających się od 32 m². Większość mieszkań posiada balkony lub tarasy, a te na parterze - ogródki.

Jednym z założeń projektu jest, by oferowane mieszkania były atrakcyjne ze względu na swoją cenę oraz fakt, że właścicielem jest instytucja a nie osoba prywatna, co zapobiega nieprzewidzianym decyzjom właściciela. Lecz czy ceny oferowane przez Fundusz rzeczywiście są niższe?

Stawki czynszu uzależnione są od długości umowy najmu. Czynsz waha się od 1 180 do 1 950 zł dla wynajmu na okres poniżej 2 lat oraz od 1 000 do 1 690 zł dla wynajmu na okres przynajmniej 2 lat. Aby wynająć mieszkanie na lepszych warunkach, tzn. uzyskać niższą stawkę czynszu, trzeba związać się umową na minimum 2 lata. O ile istnieje możliwość wypowiedzenia umowy z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, to tak sporządzona umowa jest niedogodnością, gdyż zmniejsza opłacalność, a nawet może wykluczyć możliwość najmu na krótki okres. Kłóci się to nieco z założeniem, że projekt ten zwiększy mobilność zawodową Polaków. Jeśli jednak osoba postanowi podpisać umowę na dłuższy czas, otrzyma zniżkę, która wynosi od 150 do 260 zł, co stanowi od 11,5 do 15,4% ceny bez zniżki.

Jak te ceny mają się jednak do ofert rynkowych? Można to zobaczyć porównując średnie ceny mieszkań w zależności od liczby pokoi:

150722.amron.01.600x396Jak widać, średnia cena lokalu mieszkalnego oferowanego na wolnym rynku w Piasecznie jest wyższa niż średnia cena Funduszu. Ceny oferowane na rynku wahają się od 750 do 4 000 zł. Znajdziemy tu oferty bardzo zróżnicowane, o standardach i cenach niższych od ofert Funduszu oraz o standardach i cenach znacznie wyższych. Średnio jednak, jeśli spojrzymy tylko na ilość pokoi i cenę, to oferty Funduszu będą bardziej opłacalne. Warto też zwrócić uwagę, że nie wszystkie lokale mieszkalne oferowane przez prywatnych właścicieli mają pełne umeblowanie, więc wynajęcie niektórych z lokali rynkowych może być tym mniej atrakcyjne. Ogólna sytuacja zmienia się jednak, gdy uwzględnimy właściwą wielkość mieszkań i porównamy cenę za metr kwadratowy:

150722.amron.02.600x413

Patrząc na ceny za metr kwadratowy okazuje się, że w przypadku mieszkań dwu- i trzypokojowych, stawki rynkowe są niższe niż podstawowa stawka Funduszu. Być może zatem, planując wynajem takiego mieszkania na okres do 2 lat warto rozejrzeć się najpierw w ofertach osób prywatnych. Natomiast mieszkania jedno- i czteropokojowe wciąż przegrywają z tymi oferowanymi przez Fundusz.

Okazuje się więc, że oferty Funduszu w Piasecznie mogą być dobrą alternatywą wobec ofert rynkowych. Mieszkania oferowane przez BGK mogą być dobrym wyjściem dla osób, które są pewne, że chcą związać się umową na dłuższy okres, powyżej 2 lat. Takie rozwiązanie docenią również osoby, które obawiają się nieprzewidywalności właścicieli prywatnych. Z drugiej strony, osoby szukające mieszkań na rynku, ze względu na jego różnorodność, również mogą znaleźć atrakcyjne oferty. Stosunkowo łatwo można znaleźć atrakcyjniejsze oferty jeśli chodzi o mieszkania dwu- i trzypokojowe oraz o wynajem na krótki czas.

Warto przypomnieć, że Fundusz oferuje również lokale na wynajem w Gdańsku i Poznaniu. Inwestycja zlokalizowana w Gdańsku jest nadal na etapie budowy, przez co nie są znane jeszcze szczegóły oferty najmu od Funduszu. Natomiast spośród 124 mieszkań przy ul. Saperskiej w Poznaniu w dzielnicy Wilda, wolnych pozostało jeszcze 68. Mieszkania te gotowe są do zamieszkania odpowiednio już od marca i maja 2015 roku.

W celu zwiększenia popytu na poznańskie mieszkania, Fundusz wprowadził akcję promocyjną pod nazwą "Przyprowadź Sąsiada". W ramach tej akcji, najemcy mieszkań objętych Funduszem w Poznaniu mogą zaprosić do Programu inną osobę i zyskać darmowy 1-miesięczny czynsz dla siebie i sąsiada. Wprowadzenie tej akcji i liczba wolnych lokali w Poznaniu pozwala domyślać się, że poznańska oferta nie była tak atrakcyjna jak zapewniano.

Po Gdańsku, Poznaniu i Warszawie, Program ma zostać rozszerzony również o mieszkania w aglomeracji krakowskiej, wrocławskiej, łódzkiej i śląskiej. Nowe mieszkania mają zostać udostępnione do najmu w latach 2015-2017.

Ilona Kostrzewska,
Analityk Rynku Nieruchomości,
Dział Badań i Analiz Rynku Nieruchomości,
Centrum AMRON

 

Udostępnij artykuł: