Fundusz Pewne Jutro – nowe możliwości odwróconej hipoteki

Finanse i gospodarka

Fundusz Pewne Jutro, jedyne na polskim rynku ubezpieczenie rentowe o charakterze odwróconej hipoteki, wprowadził nowe możliwości. Od czerwca br. mogą skorzystać z niego również osoby posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania.

Fundusz Pewne Jutro, jedyne na polskim rynku ubezpieczenie rentowe o charakterze odwróconej hipoteki, wprowadził nowe możliwości. Od czerwca br. mogą skorzystać z niego również osoby posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania.

Ubezpieczenie jest oferowane przez TU na Życie Europa S.A., które jako jedyne spośród podmiotów proponujących produkty o charakterze odwróconej hipoteki, pozostaje pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego.

Fundusz Pewne Jutro do tej pory był dostępny tylko dla osób posiadających tytuł własności domu lub mieszkania. Teraz katalog możliwości skorzystania z ubezpieczenia rozszerzył się o własnościowe mieszkania spółdzielcze.

Według opinii KNF, wyrażonej w czerwcu br., przy istniejącym stanie prawnym nie ma przeszkód, aby tego rodzaju produkty były oferowane przez ubezpieczycieli. KNF uważa, że oferowanie usług renty dożywotniej wiąże się z takim ryzykiem, którym potrafią zarządzać zakłady ubezpieczeń. Dodatkowo dysponują one odpowiednimi wymogami kapitałowymi.

Leki czy remont? Jedzenie czy prezent dla wnuczka? Z takimi dylematami finansowymi zmaga się wielu seniorów, którzy z trudem gospodarują zawartością swojego portfela. Uzyskanie dodatkowych dochodów w zaawansowanym wieku jest bardzo trudne. Jednym z rozwiązań, przyczyniającym się do podniesienia standardu życia, może być ubezpieczenie o charakterze odwróconej hipoteki, czyli korzystanie z dożywotniej renty w zamian za przeniesienie prawa do mieszkania lub domu.

- Jest to rozwiązanie dające realną ochronę seniorom. Działalność towarzystw ubezpieczeń podlega bowiem nadzorowi KNF, Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji oraz Rzecznika Ubezpieczonych. Wiarygodność finansowa i zapewnienie przejrzystości takich transakcji jest bardzo ważne, gdyż seniorzy podejmują wówczas decyzje dotyczące dorobku całego życia - mówi Marat Nevretdinov, Wiceprezes Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Europa S.A.

Fundusz Pewne Jutro przeznaczony jest dla osób, które ukończyły 65 r. życia i posiadają tytuł własności domu, mieszkania lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Umożliwia zapłacenie składki poprzez przeniesienie na ubezpieczyciela prawa własności domu, mieszkania lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. O unikatowości tego rozwiązania stanowi możliwość wskazania osób uposażonych do korzystania ze świadczenia po śmierci ubezpieczonego. Seniorzy decydujący się na tę ofertę mogą korzystać z nieruchomości do końca życia, co jest zapisane w księdze wieczystej. Ubezpieczyciel pokrywa czynsz, a obowiązkiem klienta jest jedynie regularne opłacanie mediów. Renta podlega indeksacji co 3 lata. Ważne, że wartość mieszkania ani jego lokalizacja nie stanowi głównego kryterium zawarcia umowy ubezpieczenia z daną osobą. Istotną korzyścią dla klienta jest brak konieczności odprowadzania podatku od otrzymywanej renty, która jest świadczeniem ubezpieczeniowym.

Źródło: TU na Życie Europa S.A.

Udostępnij artykuł: