Fundusze europejskie – jak szukać, żeby znaleźć? (45): PROW dla samorządów

NBS 2009/07-08

Odkładanie inwestycji na "lepsze czasy", szukanie oszczędności, ale też konieczność zaciągania nowych kredytów - to czeka samorządy w najbliższych latach.

Samorządowcy sygnalizują coraz większe trudności w zdobyciu pieniędzy na inwestycje unijne i to nie tylko ze względu na ich rosnącą cenę oraz wymogi posiadania dodatkowych zabezpieczeń. Procedury związane z regionalnymi programami operacyjnymi trwają tak długo, że obietnice udzielenia kredytu na wkład własny stają się nieważne. Nic więc dziwnego, że jednostki samorządu terytorialnego (JST) – należące do największych beneficjentów obecności Polski w Unii Europejskiej – pozbawione wsparcia banków często rezygnują z dotacji. Z szacunków Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że tylko cztery województwa mogą w pełni wykorzystać zaplanowaną na pierwsze półrocze pomoc z Brukseli.

Stoi na stacji lokomotywa

Jak wskazują dane MRR, 38,5 proc. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: