Fundusze europejskie – jak szukac, zeby znalezc? (85): Hajda chłopy do Europy

NBS 2013/03

Z unijnej koperty na wspólną politykę rolną w latach 2014-2020 wyjmiemy 28,5 mld euro (118,8 mld zł), tj. o 1,6 mld euro więcej w porównaniu do lat 2007-2013.

W obecnej perspektywie budżetowej UE polscy rolnicy uzyskali na dopłaty bezpośrednie 15,2 mld euro, w nastepnej dostaną ponad 21 mld euro w cenach z 2011 r. MRiRW ocenia, że zapis pozwalający na uzupełnianie tych płatności zasilaniem z budżetu krajowego, w 2020 r. wygeneruje kwotę 240 euro na hektar, podczas gdy pierwotnie Komisja Europejska przewidywała dopłaty na poziomie 220 euro. W dziale na programy rozwojowe obszarów wiejskich otrzymamy ok. 3 mld euro mniej niż dotychczas. Eksperci wskazują, że w latach 2014-2020 unijny budżet wspólnej polityki rolnej będzie niższy o 40 mld euro, a polityki spójności o 30 mld euro, podczas gdy Polska pozostanie jednym z nielicznych benecjentów, którzy dostaną więcej środków.

Pociąg do PROW

Obecnie ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: