Fundusze europejskie – jak szukac, zeby znalezc? (87): Więcej silników mniej pomników

NBS 2013/05

Na drodze samorzadów do funduszy europejskich dobre jest wrogiem lepszego. Musza wybrac, która inwestycja ma priorytet: basen, gazociag czy przedszkole? Kłopot w tym, ze w Polsce nadal istnieje silna tendencja do... budowania pomników.

Samorządowcy wstydzą się przyznać, że często stawiają „pomniki” tego czy innego wójta lub prezydenta. Gmina, która ma 10 mln budżetu, zgłasza budowę sali gimnastycznej o standardzie olimpijskim za 7,5 mln zł i… dostaje na to pieniądze z ministerstwa. Można policzyć: gdyby burmistrzowi tej gminy zrobić pomnik ze spiżu lub kamienia, jego utrzymanie kosztowałoby zaledwie jeden dzień pracy sprzątaczki z racji pobytu ptaków na cokole. Burmistrz buduje salę gimnastyczną, bo ma argument: zdrowe dzieci! To nic, że utrzymanie tego obiektu wpłynie w sposób istotny na decyzje samorządu wybranego w następnej kadencji, albowiem trudno wyobrazić sobie samofi nansujący się basen w wiosce.

Po nas choćby potop

W ten sposób w systemie, któ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: