Fundusze europejskie – jak szukac, zeby znalezc? (90): Zielony dom, kredyt z premią

NBS 2013/09

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił program dopłat do kredytów na budowę i zakup energooszczędnych domów oraz mieszkań. Ocenia się, że dopłaty funduszu obejmą około 12 tys. nowych nieruchomości.

W przypadku budowy tzw. domu pasywnego, który niemal nie zużywa energii do ogrzania wody i pomieszczeń, można uzyskać do 50 tys. zł dopłaty, stawiając dom jednorodzinny ze zużyciem energii nie większym niż 40 kWh/m2 – do 30 tys. zł, zaś kupując mieszkanie w tej technologii – do 16 tys. zł. Budownictwo zużywa 40 proc. energii ogółem, w tym 68 proc. energii elektrycznej. Dyrektywa 2010/31/ WE zobowiązuje wszystkie państwa członkowskie UE do budowania po 2020 r. budynków wyłącznie w standardzie energooszczędnym. Do końca 2018 r. NFOŚiGW wyłoży na realizację programu 300 mln zł.

SŁOŃCE DO KUCHNI

NFOŚiGW w latach 2010-2014 wypłaci 300 mln zł dopłat do kredytów na zakup i montaż kolektorów sł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: