Fundusze europejskie – jak szukać, żeby znaleźć? (95): Postaw wiatrak

NBS 2014/02

Każdy może postawić mały wiatrak albo zbudować na dachu domu panel fotowoltaiczny za niskooprocentowany kredyt w programie Prosument, który przygotował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Każdy może postawić mały wiatrak albo zbudować na dachu domu panel fotowoltaiczny za niskooprocentowany kredyt w programie Prosument, który przygotował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Budżet programu realizowanego we współpracy z bankami wyniesie 600 mln zł, dopłaty NFOŚIGW mają być przyznawane na zakup oraz montaż małych i mikroinstalacji OZE do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Fundusz preferuje m.in. systemy fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe o mocy do 40 kWe, mikrobiogazownie do 50 kWe, kolektory słoneczne i pompy ciepła OZE o mocy do 300 kWt, a także piece opalane biomasą (do 300 kWt). Kredyty z dopłatami będą udzielane w latach 2014-2018 za pośrednictwem wybranych banków, które podpiszą umowy z NFOŚiGW.

Mała przydomowa elektrownia

Prosument ma być poprzedzony programem pilotażowym, na który NFOŚiGW wyłoży 250 mln zł w formie dotacji – 150 mln zł za pośrednictwem banku i 100 mln zł poprzez samorządy. Dotacja wyniesie 10 proc. kosztów kwalifikowanych dla systemów cieplnych i 20 proc. dla mikroin stalacji produkujących energię elektryczną. Dopłata do kredytu obejmie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu małych lub mikro instalacji OZE. Koszt kwalifikowany to 7 500 zł/kilowat dla paneli fotowoltaicznych oraz małych wiatraków, 3400 zł/kilowat dla kolektorów, do 1600 zł/kilowat dla kotłów na biomasę i 3900-7000 zł/kilowat dla pomp ciepła. Kwota jednostkowej pożyczki to 100-150 tys. zł dla osób fizycznych i 300-400 tys. zł dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Oprocentowanie środków wyniesie 1 proc., prowizja banku i opłaty – do 1 proc. rocznie od kapitału pozostałego do spłaty, w pierwszym roku do 3 proc.. Okres kredytowania to najwyżej 10 lat

Osoby inwestujące w przydomowe elektrownie wiatrowe lub słoneczne mogą skorzystać dodatkowo na nowej ustawie o odnawialnych źródłach energii, która przewiduje, że konsument – wytwórca (prosument) może zarabiać na odprowadzanych do sieci nadwyżkach prądu. W Niemczech instalacje prosumenckie dostarczają połowę całkowitej produkowanej energii odnawialnej.

Eksperci są zdania, że dla wielu polskich rodzin szansą na zmniejszenie domowych rachunków będzie fotowoltaika, czyli instalowanie urządzeń do bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego. Systemy te są montowane na dachach budynków lub w tzw. naziemnych parkach i stanowią w Europie zdecydowaną większość OZE. Fotowoltaika – podobnie jak cała energetyka solarna – znajduje się na porównywalnym etapie, na jakim jeszcze sześć lat temu znajdowały się elektrownie wiatrowe. Od tego czasu moc wiatraków zwiększyła się kilkaset razy.

Odnawialne źródło… zarabiania

Firma ekspercka REECO Poland ocenia, że w dobie rosnących cen za energię elektryczną pochodzącą z tradycyjnych źródeł, inwestycja w rozwiązania fotowoltaiczne pozwala częściowo uniezależnić się od lokalnych dostawców i znacznie obniżyć rachunki za prąd. Dla inwestora fotowoltaika to nie tylko źródło czystej energii, ale także potencjalne źródło dochodu, który można czerpać, odsprzedając nadwyżki wyprodukowanego prądu do publicznej sieci. W Niemczech, pomimo ograniczonego wsparcia finansowego dla sektora solarnego, zainstalowano rekordową moc ogniw słonecznych (7600 MW) i osiągnięto całkowitą moc na poziomie 32 000 MW. W niektórych krajach UE, takich ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: