Fundusze rynku surowców w maju dały zarobić najwięcej

Z rynku

Podobnie jak przed miesiącem, w maju najwyższe stopy zwrotu wypracowały fundusze rynku surowców, osiągając średnią na poziomie 9,5 proc. - poinformowały Analizy.pl w raporcie. Kolejne miejsca w rankingu zajmowały fundusze polskich akcji.

Pieniądze na tle wykresów giełdowych
Fot. stock.adobe.com/ipopba

Podobnie jak przed miesiącem, w maju najwyższe stopy zwrotu wypracowały fundusze rynku surowców, osiągając średnią na poziomie 9,5 proc. - poinformowały Analizy.pl w raporcie. Kolejne miejsca w rankingu zajmowały fundusze polskich akcji.

Trwa dobra passa na rynkach kapitałowych. W maju najwięcej zyskały fundusze surowcowe, ale bardzo dobrze zachowywały się także fundusze akcji polskich - zarówno te uniwersalne, jak również małych i średnich spółek. Hossa na GPW trwa w najlepsze" - wskazano w raporcie.

W maju najmocniejsze okazały się fundusze rynku surowców, osiągając średnią stopę zwrotu na poziomie 9,5 proc.

"Wzrost globalnych obaw inflacyjnych wspierał notowania złota, które wzrosły w maju o ponad 7 proc. Tym samym metal ten odrobił większość strat z początku bieżącego roku i obecnie znajduje się powyżej 1900 dolarów za uncję" - zauważyli analitycy.

Fundusze polskich akcji na kolejnych miejscach w rankingu

Kolejne miejsca zajęły odpowiednio fundusze akcji polskich uniwersalne (+6,7 proc.) oraz akcji polskich małych i średnich spółek (+5,1 proc.). Wysoko były także europejskie rynki wschodzące (+5,0 proc.).

"O ile rajd indeksów na Wall Street nieco przyhamował, bo technologiczny Nasdaq zanurkował w maju o około 1 proc., a S&P500 ledwo wyszedł nad kreskę, to jednak w Azji czy na europejskich rynkach wschodzących koniunktura wyjątkowo sprzyjała, co przełożyło się na wysokie wyniki funduszy z tych grup. Prawdziwie szampańskie nastroje panowały jednak na warszawskiej giełdzie - WIG i WIG20 wzrosły w maju o blisko 10 proc." - podano w raporcie.

Najgorzej wypadły fundusze inwestujące w akcje tureckie

Najgorzej wypadły fundusze inwestujące w akcje tureckie - te straciły w maju 3,4 proc.

Fundusze dłużne zagraniczne straciły 1,8 proc., a wyniki pozostałych funduszy dłużnych wahały się od 0,2 proc. zysku do 0,6 proc. straty.

"Na rynku polskiego długu skarbowego w maju mieliśmy do czynienia z dalszym wzrostem rentowności, co nie sprzyjało wynikom funduszy dłużnych - wszystkie kategorie produktów znalazły się pod kreską, ale najgorzej wypadły fundusze papierów polskich skarbowych długoterminowych, które straciły średnio 0,6 proc." - wskazano.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: