Fundusze venture capital zainwestowały blisko 50 mld USD w startupy w I kw. 2018 r.

Technologie i innowacje

Fundusze venture capital zainwestowały 49,3 mld USD (ponad 70% więcej niż kwartał wcześniej) w I kw. 2018 r., wynika z raportu KPMG International pt. "Venture Pulse Q1 2018. Global analysis of venture funding". USA jest zdecydowanie najważniejszym rynkiem inwestycyjnym - ponad 61% wszystkich pieniędzy zostało ulokowanych przez fundusze właśnie na tym rynku.

Mężczyzna wciskający przycisk start-up
Fot. stock.adobe.com/NicoElNino

Fundusze venture capital zainwestowały 49,3 mld USD (ponad 70% więcej niż kwartał wcześniej) w I kw. 2018 r., wynika z raportu KPMG International pt. "Venture Pulse Q1 2018. Global analysis of venture funding". USA jest zdecydowanie najważniejszym rynkiem inwestycyjnym - ponad 61% wszystkich pieniędzy zostało ulokowanych przez fundusze właśnie na tym rynku.

#KPMG: fundusze #venturecapital zainwestowały 49,3 mld USD (ponad 70% więcej niż kwartał wcześniej) w I kw. 2018 r. w #startupy

"Fundusze venture capital już się nauczyły funkcjonować w realiach cyfrowej gospodarki i w naturalny sposób ograniczają swoje ryzyko, inwestując w coraz bardziej rozwinięte startupy. Takie podejście jest uzasadnione ekonomią biznesu venture capital - nakład czasu na selekcję projektów inwestycyjnych, wykonanie transakcji oraz wsparcie startupu w rozwoju jest niezależny od wielkości zainwestowanych środków, a zależy bardziej od fazy rozwoju startupu i jego specyfiki" - powiedział doradca zarządu KPMG w Polsce Jerzy Kalinowski, cytowany w komunikacie.

Korporacje muszą pozyskiwać innowacje z zewnątrz

Jak wynika z badania KPMG, korporacje odgrywają coraz istotniejszą rolę w ekosystemie finansowania rozwoju startupów - 21% wszystkich transakcji na całym świecie zostało zrealizowanych bezpośrednio przez korporacje lub przez tzw. korporacyjne fundusze venture capital."Korporacje są świadome, że muszą pozyskiwać innowacje z zewnątrz i dlatego zakładają własne fundusze typu venture capital, które oprócz budowy wartości portfela inwestycyjnego mają przede wszystkim na celu inwestowanie w startupy tworzące rozwiązania wspomagające rozwój korporacji. Także duże przedsiębiorstwa w Polsce zaczynają dostrzegać korzyści z posiadania własnego korporacyjnego funduszu venture capital i stąd też ich zainteresowanie tworzeniem takich wyspecjalizowanych wehikułów inwestycyjnych" - dodał Kalinowski.

Podstawa modeli biznesowych

Innowacyjne rozwiązania cyfrowe są podstawą modeli biznesowych i operacyjnych zdecydowanej większości startupów, w które inwestują fundusze. Jak wynika z badania KPMG, 43% wszystkich transakcji było związanych z inwestycją w przedsiębiorstwa rozwijające nowoczesne oprogramowanie specjalistyczne. Inwestorzy są obecnie najbardziej zainteresowani rozwiązaniami bazującymi na zaawansowanej analizie danych cyfrowych oraz sztucznej inteligencji. Największe nadzieje są związane z wykorzystaniem takich rozwiązań w ochronie zdrowia w zakresie zarówno wczesnej diagnostyki (np. dodatkowe konsultacje), jak również opieki zdrowotnej i prewencji."Adaptowanie innowacyjnych rozwiązań cyfrowych w sektorze usług zdrowotnych jest niezwykle szybkie. Ich wykorzystanie przynosi istotne korzyści nie tylko pacjentom czy lekarzom, ale także regulatorom sektora, zdecydowanie ułatwiając nadzór nad ochroną zdrowia i jakością świadczonych usług" - powiedział doradca zarządu KPMG w Polsce.

W Europie w I kw. 2018 r. zainwestowano w startupy 5,2 mld USD, czyli o 15% mniej niż w IV kw. 2017 r. Europa jest dużo mniejszym rynkiem startupowym - 10,5% wszystkich środków pieniężnych na całym świecie zainwestowano na naszym kontynencie w ostatnim kwartale. Fundusze zaczęły też inwestować w zdecydowanie większe spółki - dwukrotnie spadła liczba transakcji w odniesieniu do poprzedniego kwartału. Analizy KPMG pokazują również, że inwestorzy europejscy interesują się przede wszystkim fintechami i rozwiązaniami bazującymi na sztucznej inteligencji. Wielka Brytania i Niemcy to tradycyjnie główne rynki inwestycyjne w Europie (blisko 50% środków zainwestowanych w Europie). W ostatnim okresie bardzo dynamicznie wzrosły inwestycje w startupy we Francji i Hiszpanii, podano również.

Rynek venture capital w Polsce dopiero się rozwija

"Rynek venture capital w Polsce znajduje się niestety w dalszym ciągu w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Nic dziwnego zatem, że biorąc pod uwagę skalę inwestycji w startupy w poszczególnych krajach europejskich, nadal nie jesteśmy na 'radarze' dużych funduszy europejskich. Warto więc zastanowić się, jakie mechanizmy przyczyniły się do bardzo spektakularnego rozwoju hubów startupowych w Berlinie (ponad 1,1 mld USD zainwestowanych w I kw. 2018) czy Paryżu (ponad 500 mln USD), tak żeby skutecznie rozwijać budowany obecnie w Polsce ekosystem startupowy" - podsumował Kalinowski.Raport pt. "Venture Pulse Q1 2018" należy do cyklu kwartalnych publikacji nt. sektora venture capital, opracowywanych przez KPMG International. Przedstawia sytuację sektora venture capital w ujęciu globalnym i regionalnym, a ponadto zawiera dane nt. głównych trendów. Badanie zostało przeprowadzone na spółkach prywatnych, finansowanych przez fundusze venture capital, w tym firmy venture capital, podmioty korporacyjne bądź inwestorów prywatnych typu tzw. super angel. Analiza obejmuje dane pochodzące z I kw. finansowego 2018 roku.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: