Funt umacnia się dzięki złagodzeniu stanowiska May

Komentarze ekspertów

Członkowie parlamentu UK będą mieli więcej do powiedzenia w sprawie procesu Brexitu. Potencjalnie łagodniejszy proces wyjścia UK z UE umacnia GBP. USD musi potwierdzić ostatnie umocnienie.

Członkowie parlamentu UK będą mieli więcej do powiedzenia w sprawie procesu Brexitu. Potencjalnie łagodniejszy proces wyjścia UK z UE umacnia GBP. USD musi potwierdzić ostatnie umocnienie.

W nocy Bloomberg podał informację, która sugeruje, że premier UK May pozwoli parlamentowi na większy udział w procesie Brexitu. Zostało to odebrane jako złagodzenie jej stanowiska, co z kolei umocniło funta. Jest jednak za wcześnie, aby stwierdzić, czy oznacza to łatwiejsze negocjacje między UK a UE dotyczące Brexitu. Taką tezę można znaleźć na blogu Polemic Paine’a, który sugeruje, że wyjście UK z UE może być "łagodniejszym procesem" niż spodziewał się dotychczas rynek. Jest to optymistyczny scenariusz, ale czy inwestorzy w to uwierzą?

Co do innych walut, to EURUSD przebił się przez kluczowy poziom, lecz - niestety dla byków na rynku dolara - amerykańska waluta pozostała bez większych zmian wobec innych walut, w tym powiązanych z notowaniami surowców. Czy oznacza to, że rynek czeka na dzisiejszą publikację sprawozdania z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu do Operacji Otwartego Rynku (FOMC)? Mam nadzieję, że nie, ponieważ dokument ten nie da nam więcej przejrzystości co do planów Fedu, który jest obecny silnie podzielony. Aby więcej inwestorów uwierzyło w moc USD, amerykańska waluta musi kontynuować silne wzrosty przez sesję lub dwie - zwłaszcza wobec AUD, CAD, EUR i JPY.

USD mogą pomóc w tym rosnące rentowności w USA - rynek skupia się na 10-letnich obligacjach, których rentowności przebijają się przez kluczowy poziom 1,75%. Dodatkowo, wczoraj portfele ze zrównoważonym ryzykiem znalazły się pod presją, ponieważ wyprzedaży na rynku akcji nie zrównoważył ruch na rynku obligacji, gdzie rentowności pozostały wysoko. Jest to najgorszy z możliwych scenariuszów dla takich portfeli i może on dalej zwiększać wahania oraz wzmacniać USD.

John J. Hardy dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku

Udostępnij artykuł: