Fuzje i przejęcia w Polsce w 2017 r. Przejęcie Żabki szacowane na 1 mld euro

Firma / Gospodarka

W Polsce przeprowadzono 288 transakcji fuzji i przejęć o wartości łącznie 10,6 mld euro w 2017 r., dzięki czemu znalazła się ona na drugim miejscu pod względem liczby transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej - wynika z raportu kancelarii CMS "Emerging Europe M&A 2017-2018".

Fot. Pixabay.com

W Polsce przeprowadzono 288 transakcji fuzji i przejęć o wartości łącznie 10,6 mld euro w 2017 r., dzięki czemu znalazła się ona na drugim miejscu pod względem liczby transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej - wynika z raportu kancelarii CMS "Emerging Europe M&A 2017-2018".

W Polsce przeprowadzono 288 fuzji i przejęć w 2017 r. #CMS

Polska odnotowała 3-proc. wzrost liczby zawieranych transakcji, przy lekkim spadku ich wartości (5%) w porównaniu do rekordowego 2016 r., wciąż osiągając jednak 10,6 mld euro czyli wynik sytuujący się dużo powyżej poziomu z lat 2014-2015 - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.Najwięcej transakcji w regionie odnotowano w 2017 r. w Rosji - było to 671 fuzji i przejęć o łącznej wartości 36,7 mld euro.W Polsce najwięcej transakcji zrealizowano w sektorze nieruchomości i budownictwa (68), produkcyjnym (57), sektorze dóbr konsumenckich (55) oraz telekomunikacyjnym i IT (39).Transakcją o największej wartości w Polsce w 2017 r. było przejęcie Żabki przez CVC Capital Partners i EBOR, którego wartość szacowana jest na 1 mld euro.

Jakie przejęcia w 2018 roku?

- W Polsce w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy obserwowaliśmy dużą aktywność na rynku fuzji i przejęć, co widzimy w 3-proc. wzroście liczby transakcji, a także byliśmy świadkami wielu przejęć o znacznej wartości, takich jak sprzedaż Żabki, aktywów EDF oraz Synthosu. Mam nadzieję, że ten poziom aktywności transakcyjnej utrzyma się w kolejnych miesiącach, choć trzeba pamiętać, że na 2017 r. przełożono część przejęć rozważanych jeszcze w 2016 r., kiedy to inwestorzy wyczekiwali na rozwój sytuacji gospodarczo-politycznej w kraju. Wiele zależy także od dalszych zmian w otoczeniu gospodarczo - legislacyjnym, gdyż inwestycjom sprzyja przewidywalność rozwiązań prawno-podatkowych i praktyki ich stosowania - powiedział Marek Sawicki, partner zarządzający polskim działem transakcyjnym kancelarii CMS.- W kolejnych miesiącach głównej aktywności oczekiwałbym przede wszystkim w średnim segmencie rynku tj. 50 -200 mln euro ze względu na podaż ciekawych spółek, mniejszą konkurencję o te aktywa i co za tym idzie relatywnie atrakcyjne wyceny - dodał.

Polska aktywnym inwestorem

Według danych z raportu, Polska była też najbardziej aktywnym, po Rosji, inwestorem lokalnym w Europie Środkowo - Wschodniej. Polskie spółki dokonały w 2017 roku 166 przejęć o wartości 4,3 mld euro (14-proc. wzrost liczby oraz 12-proc. wzrost wartości transakcji).- Zarządzający polskimi przedsiębiorstwami coraz częściej decydują się na przejęcia ciekawych spółek zarówno w naszym regionie, jak i w bardziej odległych geograficznie kierunkach, widząc w ekspansji szansę na dalszy rozwój, a tym samym wzrost wartości własnego biznesu. Wejście na nowy rynek poprzez nabycie obecnej tam spółki jest bardzo efektywną strategią ekspansji ze względu na natychmiastową możliwość wykorzystania potencjału, marki czy bazy klientów istniejącego przedsiębiorstwa. Jest to tendencja, którą widzimy także w naszej praktyce i coraz częściej, z udziałem sieci biur CMS w regionie, towarzyszymy polskim inwestorom w akwizycjach atrakcyjnych aktywów na nnych rynkach - skomentował Jakub Marcinkowski, partner w warszawskim zespole transakcyjnym kancelarii CMS.

Źródło: ISBnews

Udostępnij artykuł: