G7 za wstrzymaniem międzynarodowego finansowania projektów węglowych

ESG

Państwa G7 porozumiały się w piątek w sprawie zaprzestania międzynarodowego finansowania projektów węglowych, które emitują dwutlenek węgla, aby osiągnąć uzgodnione cele w zakresie zmian klimatycznych.

Piekary Śląskie - kopalnia węgla kamiennego
Fot. stock.adobe.com/ChemiQ

Państwa G7 porozumiały się w piątek w sprawie zaprzestania międzynarodowego finansowania projektów węglowych, które emitują dwutlenek węgla, aby osiągnąć uzgodnione cele w zakresie zmian klimatycznych.

Jak podaje agencja Reutera, wstrzymanie finansowania paliw kopalnych jest postrzegane jako ważny krok w kierunku ograniczenia wzrostu globalnych temperatur do 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do czasów przedindustrialnych, co według naukowców pozwoliłoby uniknąć najbardziej niszczycielskich skutków zmiany klimatu.

Konkretne działania do końca 2021 roku

W komunikacie, który widziała agencja Reutera, największe gospodarki świata - USA, Wielka Brytania, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy i Japonia - oraz Unia Europejska zobowiązały się, że do końca 2021 roku podejmą konkretne kroki w kierunku całkowitego zniesienia bezpośredniego wsparcia rządowego dla elektrowni węglowych pozbawionych technologii wychwytywania i składowania emisji (tzw. unabated coal).

Jak wyjaśnia Reuters, nie jest to jeszcze powszechnie stosowane w produkcji energii.

Alok Sharma, przewodniczący szczytu klimatycznego COP26, uznał powstrzymanie międzynarodowego finansowania węgla za "osobisty priorytet", aby pomóc położyć kres uzależnieniu świata od paliw kopalnych.

G7 za porozumieniem paryskim z 2015 roku

Państwa G7 zgodziły się również "współpracować z innymi globalnymi partnerami w celu przyspieszenia wdrażania pojazdów zeroemisyjnych", "w przeważającej mierze" zdekarbonizować sektor energetyczny w latach 30. XXI wieku i odejść od międzynarodowego finansowania paliw kopalnych, chociaż nie określono konkretnej daty tego celu.

Potwierdziły także, że zobowiązują się do realizacji założeń porozumienia paryskiego z 2015 roku.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: