Galerie handlowe atrakcyjne dla inwestorów

Finanse i gospodarka

Inwestorzy chętnie wybierają polski rynek powierzchni handlowych, na którym w najlepszych lokalizacjach stawki czynszowe rosną

Inwestorzy chętnie wybierają polski rynek powierzchni handlowych, na którym w najlepszych lokalizacjach stawki czynszowe rosną

Firmy inwestujące na polskim rynku komercyjnym poszukują głównie powierzchni handlowych. Niemal 80 proc. wszystkich zakupów dokonanych w pierwszych trzech miesiącach tego roku dotyczyło właśnie nieruchomości z tego sektora. Największą z transakcji była sprzedaż warszawskiego kompleksu handlowo-biurowego Złote Tarasy (pow. handlowa 66,2 tys. mkw. i biurowa 47,3 tys. mkw.) przez ING Real Estate Development. Wartość transakcji zrealizowanych na polskim rynku komercyjnym w pierwszym kwartale br. była o jedną piątą większa niż w pierwszych trzech miesiącach 2011 roku, podaje firma Savills.

Analitycy CBRE szacują, że w tym roku łączna wartość transakcji na rynku komercyjnym w Polsce osiągnie wysoką, podobną do ubiegłorocznej wartość. Poprawa infrastruktury w naszym kraju i dobre wskaźniki ekonomiczne Polski zachęcają zachodnie firmy do inwestowania u nas. Nic dziwnego, bo w 2011 roku Polska była europejskim liderem, jeśli chodzi o wzrost PKB. Inwestorów zachęca również wysoki poziom sprzedaży detalicznej w naszym kraju. Jak podają analitycy Ernst&Young, stopy kapitalizacji w sektorze handlowym wahają się w Polsce w granicach 7 do 7,5 proc.

Popularne galerie całkowicie wynajęte

O dobrej kondycji polskiego rynku powierzchni handlowych może świadczyć choćby bardzo niewielki poziom wolnej powierzchni w galeriach handlowych. Na warszawskim rynku nieruchomości handlowych w pierwszym kw. 2012 roku wolne było zaledwie 0,8 proc. zasobów. Z takim wskaźnikiem Warszawa znajduje się w czołówce tzw. rynków nienasyconych, gotowych przyjąć nowe projekty, podobnie jak np. Lublin.

W innych miastach stopy pustostanów także pozostają na niskim poziomie. Niewynajęta powierzchnia w centrach handlowych znajdujących się w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców to średnio tylko 2 proc. całej podaży. Jak oblicza Jones Lang LaSalle, w ośmiu największych aglomeracjach w Polsce wskaźnik ten był przeciętnie nawet o połowę niższy.

W ostatnim półroczu stopy pustostanów w większości dużych miast, np. w Łodzi, Trójmieście, Katowicach czy Wrocławiu spadły albo, jak w Poznaniu - nie zmieniły się, podaje DTZ.

Mimo dużej podaży centrów handlowych w głównych miastach ciągle brakuje powierzchni handlowej do wynajęcia. Na przykład w Szczecinie Galeria Kaskada w dniu otwarcia była w 100-proc. wynajęta, bo wcześniej w mieście nie było żadnych wolnych lokali, podaje DTZ.

Nie jest to odosobniony przypadek. W niektórych rejonach dużych miast wciąż brakuje centrów handlowych z prawdziwego zdarzenia. Pierwszy nowoczesny obiekt handlowy powstanie na przykład na terenie poznańskiego Dębca, niedaleko Lasku Dębieckiego i budującego się opodal osiedla mieszkaniowego Red Park. Obie inwestycje prowadzi firma Red Real Estate Development, która planuje rozpoczęcie budowy kompleksu handlowego w drugiej połowie bieżącego roku. Galeria Dębiec zapewni komfort zakupów i rozrywkę mieszkańcom południowej części Poznania. Nowe centrum, które powstanie w tym rejonie miasta już dziś cieszy się dużym zainteresowaniem najemców poszukujących powierzchni pod handel, usługi i gastronomię.

Wysokie stawki czynszu

Specjaliści z CBRE prognozują, że ograniczona ilość nowych inwestycji w tym segmencie rynku w latach 2012-2013 w porównaniu z dużym popytem może wywołać w przyszłości wzrost czynszów. Tak może stać się w Warszawie, odznaczającej się bardzo niskim wskaźnikiem niewynajętej powierzchni handlowej, pomimo najwyższych stawek w kraju. W najlepszych stołecznych lokalizacjach ceny wynoszą 75 - 90 euro/mkw./m-c, a średnio w całym mieście 30 - 45/ euro/mkw./m-c.

Analitycy zwracają uwagę, że w Warszawie rosną czynsze za najbardziej atrakcyjne lokale o pow. ok. 100 mkw. w najpopularniejszych stołecznych galeriach, takich jak Złote Tarasy, Galeria Mokotów, czy Arkadia. Firmy sieciowe konkurując o atrakcyjne miejsce chcą wydać za lokal nawet 90 - 100 euro za mkw.

W miastach regionalnych, takich jak Katowice, Łódź, Poznań, czy Gdańsk łatwiej jest znaleźć powierzchnię handlową, a stawki czynszu w najlepszych lokalizacjach wynoszą 30 - 50 euro/mkw./m-c. W najbardziej interesujących centrach, jak np. Galeria Katowicka, czy Centrum Poznań Główny najemcy płacą obecnie ok. 32 - 45 euro za mkw./m-c (dane CBRE).

Źródło: Red Real Estate Development

Udostępnij artykuł: