Gazoport coraz bliżej – trwają testy drugiego zbiornika

Finanse i gospodarka

W budowanym terminalu LNG w Świnoujściu trwają próby wodne w drugim zbiorniku na skroplony gaz. - Sprawdzamy głównie osiadania zbiorników - podkreśla w rozmowie z TVN24 dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG Maciej Mazur.

W budowanym terminalu LNG w Świnoujściu trwają próby wodne w drugim zbiorniku na skroplony gaz. - Sprawdzamy głównie osiadania zbiorników - podkreśla w rozmowie z TVN24 dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG Maciej Mazur.

Mazur zaznaczył, że większość prac przy budowie terminalu została już zakończona. - Toczą się prace związane z próbami i rozruchem wstępnym instalacji. Próby dwóch największych zbiorników magazynowych na terenie terminala LNG polegają na tym, że musimy do zbiorników wtłoczyć 100 tys. metrów sześciennych wody. To waży tyle, ile 160 tys. metrów sześciennych skroplonego gazu - podkreślił.

I dodał: - Sprawdzamy głównie osiadania zbiorników. Jak one pod takim naciskiem, porównywalnym z czterema tysiącami tramwajów, się zachowują. Czy zbiornik osiada równomiernie, w ramach parametrów przewidzianych projektem. Jedną próbę już zakończyliśmy i mamy pełen sukces. Zbiornik osiadł dokładnie tyle, ile miał i równomiernie. Obecnie trwają próby w drugim zbiorniku.

Mazur podkreślił, że pierwsze statki przypłyną do gazoportu w przyszłym roku. - W pierwszej połowie roku będą zawinięcia związane z rozruchem instalacji. Następnie będzie ona gotowa do tego, żeby odbierać gaz z dowolnego kierunku na świecie - poinformował Mazur.

Pierwsza próba

Próby w pierwszym zbiorniku zakończyły się pod koniec września. Badanie trwało około dwóch tygodni.

Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześc. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu - do 7,5 mld m sześc. rocznie. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo-Wschodniej i jedną z największych na całym kontynencie.

Inwestycja zostanie ukończona na przełomie roku i będzie gotowa do odbioru komercyjnych dostaw gazu w 2015 roku. Zgodnie z raportem przedstawianym przez generalnego realizatora inwestycji, tj. konsorcjum na czele z włoską firmą Saipem, stan zaawansowania inwestycji przekroczył we wrześniu br. 92,9 proc. Nadzór nad jakością realizowanych prac sprawuje m.in. Transportowy Dozór Techniczny oraz Nadzór Inwestorski.

Źrodło: TVN 24, PAP, mn/kwoj

Udostępnij artykuł: