Gdzie będą mieszkać studenci w nowym roku akademickim?

Nieruchomości

Młoda dziewczyna przy biurku w mieszkaniu
Fot. stock.adobe.com/contrastwerkstatt

42% studentów planuje w roku akademickim 2018/2019 zamieszkać w wynajmowanym mieszkaniu – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis domiporta.pl. Niemal co czwarty żak zamierza w tym roku mieszkać z rodzicami, a tylko co 10. deklaruje, że posiada własne M.

42% studentów planuje w roku akademickim 2018/2019 zamieszkać w wynajmowanym mieszkaniu #studenci #mieszkania

W Polsce jest ok. 1,3 mln studentów – wskazują dane GUS. Według szacunków resortu nauki, w roku akademickim 2018/2019 naukę w szkołach wyższych rozpocznie ok. 340 tys. nowych żaków.

Do inauguracji roku akademickiego zostało niewiele czasu, a na rynku najmu widać wzmożony ruch, na co wskazuje liczba wyświetleń ofert najmu w serwisie domiporta.pl. Zwiększony popyt skutkuje sezonowym wzrostem czynszów. Już w sierpniu ceny najmu w największych miastach akademickich podskoczyły o 2,8%, a we wrześniu tendencja ta jeszcze przybrała na sile.

Wielu chętnych na wynajem

Nic dziwnego, skoro aż 42% studentów zamierza w nadchodzącym roku akademickim zamieszkać w wynajętym mieszkaniu – wynika z sondażu przeprowadzonego przez serwis domiporta.pl. Badanie miało formę ankiety elektronicznej, w której wzięło udział 825 osób między 18 a 24 rokiem życia.

Grafika: Gdzie planują mieszkać studenci?

Źródło: domiporta.pl

Największą popularnością wśród studentów cieszą się lokale 2-pokojowe, w których planuje zamieszkać 41% wszystkich wynajmujących mieszkania. Na drugim miejscu, z nieco niższym wynikiem, znalazły się nieruchomości 3-pokojowe i większe, a na trzecim – kawalerki.

Najdrożej w stolicy

Z jakimi kosztami wynajmu powinni liczyć się studenci w nadchodzącym roku? Za najpopularniejsze, czyli 2-pokojowe mieszkanie najwięcej trzeba tradycyjnie zapłacić w Warszawie. Średni czynsz wynosi tu według danych domiporta.pl nieco ponad 3 tys. PLN. Niemal 600 złotych mniej kosztuje miesięczny wynajem 2-pokojowego lokum w Gdańsku. W Krakowie trzeba się liczyć z czynszem rzędu 2 tys. PLN, a w najtańszym w zestawieniu domiporta.pl Toruniu – ok. 1200 PLN.

Tabela: średnie ceny najmu w największych ośrodkach akademickich

Źródło: domiporta.pl

Żak chce wydać na lokum nie więcej niż 1 000 PLN

Studenci bardzo często współdzielą nie tylko wynajmowane mieszkania, ale też pokoje. Wskazuje na to budżet, jaki zamierzają przeznaczyć na lokum podczas studiów. Dwie największe i niemal równorzędne grupy tworzą osoby planujące wydać na mieszkanie nie więcej niż 500 lub między 500 a tysiąc złotych, co nie wystarczyłoby na samodzielne wynajęcie mieszkania. Grupa zamożnych studentów, dysponujących miesięcznym budżetem przekraczającym 2 tys. PLN, jest mniejsza niż 1%.

Grafika: Jaką kwotę będziesz przeznaczać miesięcznie na mieszkanie

Źródło: domiporta.pl

Pracowity jak… student

Pieniądze na mieszkanie i inne potrzeby podczas studiów w duży stopniu są efektem podejmowania przez studentów pracy zawodowej. Żacy łączący naukę z aktywnością zawodową są dziś w większości (55% wg badania domiporta.pl), czemu sprzyja sytuacja gospodarcza i ogromna liczba ofert pracy w dużych miastach.

Nie ma jak u mamy….

Zaskakująco duży jest przy tym odsetek uczniów szkół wyższych, którzy zamierzają podczas studiów mieszkać z rodzicami. Taka deklarację w sondażu domiporta.pl złożył niemal co czwarty student. Zaskakująco niski jest natomiast odsetek tych, którzy planują podczas edukacji zamieszkać w uczelnianym akademiku. Z takiego lokum zamierza skorzystać zaledwie 16% ankietowanych. Może to wynikać z ograniczonej liczby miejsc w akademikach, ale też z ich niskiego standardu.

11% studentów ma własne mieszkanie

Ilu młodych Polaków może już w okresie studiów pochwalić się własnym M? Z sondażu domiporta.pl wynika, że odsetek takich studentów wynosi 11%, co oznacza że grupa ta jest większa od wynajmujących kawalerki. Wśród żaków dysponujących własnym lokum popularne jest wynajmowanie części mieszkania innym studentom, aby obniżyć własne koszty. Aby kupić 2-pokojowe mieszkanie w Warszawie trzeba dysponować kwotą niemal pół miliona złotych (średnia cena ofertowa z serwisu domiporta.pl dla rynku wtórnego i pierwotnego), w Krakowie kwotą nieco ponad 400 tys. PLN, a we Wrocławiu ok. 390 tys. PLN.

Źródło: Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości Domiporta.pl

 

 

Udostępnij artykuł: