Gdzie biurokracja samorządowa hamuje inwestycje deweloperów?

Inwestycje / Nieruchomości

W 2019 roku tylko 25% decyzji dotyczących warunków zabudowy dla biur w miastach wojewódzkich zostało wydanych w terminie krótszym niż 60 dni, wynika z X edycji Rankingu Miast organizowanego przez Polski Związek Firm Deweloperskich.

Fot. Pixabay.com

W 2019 roku tylko 25% decyzji dotyczących warunków zabudowy dla biur w miastach wojewódzkich zostało wydanych w terminie krótszym niż 60 dni, wynika z X edycji Rankingu Miast organizowanego przez Polski Związek Firm Deweloperskich.

Wrocław, Bydgoszcz i Poznań to najsprawniejsze miasta w zakresie działalności administracyjnej w 2019 roku obejmującej wydawanie decyzji administracyjnych potrzebnych do realizacji projektów zabudowy wielorodzinnej, biurowych i hotelowych – wynika z X edycji Rankingu Miast organizowanego przez Polski Związek Firm Deweloperskich.

Jeśli jednak powstałby ranking dedykowany wyłącznie inwestycjom biurowym, na podium znalazłyby się kolejno miasta: Gorzów Wielkopolski, Wrocław i Lublin. W przypadku hoteli byłyby to odpowiednio: Łódź, Wrocław i Poznań.

Ranking, który ma na celu wyłonienie samorządów najbardziej przyjaznych dla rozwoju inwestycji deweloperskich, od tej edycji sprawdza również, jak wygląda przestrzeganie terminów administracyjnych dla inwestycji komercyjnych – biurowych i hotelowych.

Szczególnie dotknięci powolnymi procedurami okazali się deweloperzy biurowi – w miastach wojewódzkich zaledwie ¼ WZ-tek została wydana w przepisowym terminie

Czekaj tatka latka

Polski Związek Firm Deweloperskich, który zrzesza ponad 200 deweloperów mieszkaniowych i komercyjnych, za kryterium oceny przy wyborze zwycięzcy w badaniu uznał czas wydawania decyzji o warunkach zabudowy w połączeniu z pokryciem miast planami zagospodarowania przestrzennego oraz czas uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

"Choć w porównaniu z wielorodzinnymi inwestycjami mieszkaniowymi w miastach wojewódzkich wydaje się znacznie mniej decyzji WZ i PNB dla obiektów biurowych, to terminowość procedur nie napawa optymizmem.

W wielu przypadkach na tylko te 2 rozstrzygnięcia deweloperzy oczekują długimi miesiącami bądź nawet latami. Wyniki za 2019 rok przywodzą na myśl wniosek, że w polskim systemie prawa istnieje zbyt wiele barier administracyjnych, które czynią proces inwestycyjny przewlekłym, a przez to bardziej kosztownym.

Dane z 2019 roku rodzą także obawy co do tego, jak organy mogą radzić sobie w czasach pandemii" – podkreśla Mateusz Stachewicz, prawnik z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, autor opracowania raportu.

Inwestycje biurowe: Białystok is the king

W 2019 roku 25% decyzji WZ dotyczących biur w miastach wojewódzkich zostało wydanych w terminie krótszym niż 60 dni. Ponad połowa została wydana w terminie od 61 do 180 dni. 9% decyzji zostało wydanych w terminie 181 do 165 dni, a 14% – w czasie dłuższym niż rok.

Tegoroczne zestawienie pokazało, że 2019 rok okazał się być najgorszym w zakresie terminowości wydawania decyzji o warunkach zabudowy na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Szczególnie dotknięci powolnymi procedurami okazali się deweloperzy biurowi – w miastach wojewódzkich zaledwie ¼ WZ-tek została wydana w przepisowym terminie.

Równie źle sytuacja wygląda w przypadku pozwoleń na budowę dla biur  –  niewiele ponad połowa decyzji wydana została w terminie.

Nie lepiej sytuacja wygląda także w przypadku inwestycji hotelowych. 15% decyzji WZ zostało wydanych w czasie nie dłuższym niż 60 dni. W czasie od 61 do 180 dni wydano 45% rozstrzygnięć. 29% decyzji zostało wydanych w czasie od 181 dni do roku. Dłużej niż rok trwało procedowanie 11% decyzji WZ.

Żadnej decyzji terminowo nie wydały Kielce, Szczecin i Toruń

Najsprawniejszym miastem w zakresie wydawania decyzji WZ dla inwestycji biurowych okazał się Białystok. Wszystkie decyzje WZ dla biur zostały wydane tam w czasie do 60 dni. Kolejne miejsce zajmują ex aequo: Gorzów Wielkopolski, Kielce i Lublin, gdzie 2 na 3 decyzje WZ dotyczące biur zostały wydane w przepisowym terminie.

Źródło: PZFD

Z kolei inwestycje hotelowe mają szanse najszybciej otrzymać decyzję WZ w Kielcach. To tam 60% z nich zostało wydanych w terminie. Tuż za Kielcami znalazły się miasta Łódź oraz Lublin. Najdłużej na decyzję WZ dla inwestycji hotelowej w 2019 roku trzeba było czekać w Krakowie i Gdańsku. 

Polski Związek Firm Deweloperskich podsumował, że w przypadku pozwoleń na budowę dla inwestycji biurowych w 2019 roku najsprawniejsze były miasta: Gorzów Wielkopolski, Opole, Poznań, Wrocław i Zielona Góra – wszystkie rozstrzygnięcia inwestorzy otrzymali w przepisowym czasie.

Natomiast żadnej decyzji terminowo nie wydały Kielce, Szczecin i Toruń.

Inwestorzy hotelowi powinni natomiast zwrócić uwagę na Łódź, Poznań, Rzeszów oraz Wrocław, gdzie wszystkie pozwolenia na budowę zostały wydane w przepisowym czasie.

Źródło: PZFD
Udostępnij artykuł: